Babiš k boji se suchem a kapacitě vodních zdrojů

blank

Premiér Andrej Babiš se ve svém pravidelném týdenním hlášení na Facebooku zaměřil na vládní plány v boji se suchem, či investicích do vodárenské soustavy ve východních Čechách. Začátkem ledna půjde v souvislosti s těmito oblastmi na vládu materiál ministerstva zemědělství.

„V boji s klimatickou změnou jde i o boj se suchem a kůrovcem, a hlavně, aby lidi měli dostupnou pitnou vodu. Například 6. ledna 2020 půjde na vládu materiál ministerstva zemědělství. V okresech Náchod a Hradec Králové, kde se nachází nejvýznamnější vodárenská soustava v kraji, uděláme investice za 692 milionů do vodárenských soustav, které v případě výpadku na Hradecku umožní dopravit vodu do těchto systémů. Jde tady o zásoby vody pro 600 tisíc obyvatel Náchoda a Hradce Králové, k tomu ještě budeme rekonstruovat vodárny Kladno a Mělník. Na Chrudimsku zase budeme rekonstruovat přivaděče, na kterých je závislých 300 tisíc obyvatel. Tyto trubní přivaděče jsou už starší a na hranici životnosti, musíme je obnovit. Celkem je do vodovodů a kanalizací v Náchodě a Hradci Králové potřeba investovat v letech 2020–2024 1,8 miliardy. Makáme na tom, aby měli lidi zabezpečený přístup k pitné vodě,“ sdělil Andrej Babiš.

Boj o vodu není podle Babiše jen záležitostí této vlády

Babiš také v létě navštívil mezinárodní agrosalon Země živitelka, kde se zúčastnil zahájení Národních dožínek a zahájil konferenci Voda v krajině 21. století. „Od roku 2014, kdy máme v historii zcela novou zkušenost, že dosavadní vodní blahobyt zajištěný existencí nádrží vybudovaných v minulosti dostatečně doplňovanými zásobami podzemních vod z obvyklého přísunu srážek se mění. Hladiny podzemních vod klesají, nestačí se doplňovat a v některých regionech chybí dostatečná akumulace povrchových vod. Takže, my děláme opatření, vracíme vodu do přírody. Jenom tento rok jsme přidali půl miliardy korun na výstavbu vodovodů a kanalizací, obecních rybníků. Děláme všechna opatření, ale jde o dlouhodobou záležitost. A jedná se o desítky miliard, to není jen záležitost této vlády. Je pravda, že jsme od revoluce nepostavili žádnou velkou přehradu a o některých mluvíme 20 let. A to jsou věci, které potřebujeme zásadně změnit,“ řekl na akci.

O prioritách vlády hovořil již v červnu na jižní Moravě. „V Národním investičním plánu máme připraveno 30 miliard korun na opatření typu přivaděče, nádrže nebo rozšíření skupinových vodovodů a propojení vodárenských soustav, tedy pro zajištění pitné vody pro obyvatelstvo. Současně počítáme s tím, že dalších 20 miliard, hlavně z evropských fondů, zainvestujeme v následujících letech do přírodě blízkých opatření v krajině. Boj se suchem a zajištění pitné vody pro občany jsou naší prioritou,“ zdůraznil předseda vlády. Prohlásil také, že cílem je také do čtyř let prodloužit splavnost Moravy o 20 kilometrů do Hodonína.

Foto: ČTK

Scroll to Top