Brněnské vodárny a kanalizace zavádějí chytré vodoměry

blank

Díky novému smart systému budou Brněnské vodárny a kanalizace dálkově odečítat vodoměry. Do konce příštího roku jich vodohospodáři chtějí zprovoznit na místech s vyšší spotřebou vody šest tisíc. Na projektu se podílí i město Brno.

„Koncept Smart City Brno 2050 představilo město Brno již v roce 2015. Zaměřuje se v něm na kvalitu života, zdroje a státní správu. Životní prostředí, zdroje pitné vody, jejich správa, distribuční sítě a odběratelská řešení do konceptu spadají rovněž. Jsme rádi, že zákazníci budou moci lépe šetřit vodou díky novým technologiím, snižovat ztráty a spotřebovávat vodu bez plýtvání,“ řekl primátor města Brna Petr Vokřál.

Brněnské vodárny a kanalizace testovaly nové technologie pro dálkové odečty vody od roku 2017 a v současnosti je mohou instalovat koncovým uživatelům. „Projekt si klade za cíl umožnění dálkového odečtu vody postupně pro všechna odběrná místa na území města Brna. Jedná se o hlavní vodoměry na vstupech do nemovitostí,“ uvedla za společnost Renata Hermanová. Chytré vodoměry budou umístěny na místech s vyšší spotřebou vody, která pokrývají asi 80 procent spotřeby vody ve městě.

Smart vodoměr však lze získat i mimo plánovaný harmonogram postupného připojování. Tato služba je určena všem zákazníkům společnosti Brněnské vodárny a kanalizace, kteří bydlí v Brně a mají uzavřenou smlouvu o dodávce pitné vody a odvádění odpadních vod. „Výhodou dálkového odečtu vody je snížení nezbytného počtu návštěv pracovníků vodáren. Zařízení také dovede upozornit na skryté úniky vody, kterých si jinak zákazník třeba delší dobu nevšimne,“ doplnil náměstek primátora pro oblast technickou a majetkovou Richard Mrázek.

Ilustrační foto 

Scroll to Top