Barevný podzim u meandrující Odry mezi Studénkou a Suchdolem

blank

Barevný podzimní výlet čeká návštěvníky CHKO Poodří, když vyrazí proti proudu řeky ze Studénky do Suchdola nad Odrou. Modrá turistická značka začíná u vlakového nádraží ve Studénce a dovede vás kolem říčky Mlýnky k meandrující Odře. Turistickou značku v části cesty kopíruje cyklostezka, která bývá při pěkném počasí poměrně zaplněná.
Na začátku cesty narazíme také na jez na Odře ve Studénce, přejdeme silnici mezi Studénkou a Příborem a pokračuje proti proudu řeky dále směrem na Bartošovice nad Odrou. Turistická značka vede přes louky a pole, místa se od meandrující Odry poměrně dost vzdálí. Nemusíte značku přísně respektovat, je možné se občas přiblížit k řece a sledovat její meandrující hluboké koryto. Po třech a půl kilometrech cesty ze Studénky dojdeme k rozcestí u Bartošovického mlýna. Vedle něj se nacházejí dva poměrně rozlehlé rybníky – Horní a Dolní Bartošovický rybník. To je další tip na příští výlet – kolem rybníků vede naučná stezka.
Budeme pokračovat po modré značce proti proudu řeky, kterou budeme mít po levé ruce. Hluboké a klikaté meandry, které řeka u Bartošovic vytváří, jsou při pestrobarevném podzimu obzvláště zajímavé. Přes louky vede řada cest a cestiček využívaná především zemědělci, takže si můžeme cestu podél řeky zkrátit po nich. Především u Horního Bartošovického rybníka jsou meandry poměrně četné. U přírodní rezervace Bartošovický luh se modrá značka od řeky vzdaluje zhruba na kilometrovou vzdálenost až k železniční zastávce v Hladkých Životicích, můžeme z ní sejít a vydat se rovně po louce, po kilometru se modrá značka vrátí.
Přejdeme silnici mezi Fulnekem a Novým Jičínem a přiblížíme se k železničnímu koridoru, značka vede několik set metrů v jeho blízkosti, takže je třeba být opatrný – zvlášť máte-li s sebou pejska nebo děti.
Celá trasa mezi Studénkou a Suchdolem nad Odrou měří zhruba patnáct kilometrů, vzhledem k tomu, že vede podél řeky, je poměrně nenáročná. Určitě stojí za to se občas z modré turistické značky vzdálit a sledovat z blízka meandrující řeku.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top