Pracovn├şci Povod├ş Moravy zasahovali na n─Ťkolika m├şstech, komplikace zp┼»sobovaly ledov├ę kry

blank

Zv├Ż┼íen├ę pr┼»toky na v─Ťt┼íin─Ť tok┼» v povod├ş Moravy a Dyje p┼Öetrv├ívaj├ş. Na vin─Ť je oteplov├ín├ş a t├ín├ş sn─Ťhu v kombinaci s de┼í┼ąov├Żmi sr├í┼żkami. Na mnoha m├şstech u┼ż se poda┼Öilo odstranit ledov├ę z├ítarasy. P┼Ö├şmo v ter├ęnu kritick├Żch m├şst jsou pracovn├şci Povod├ş Moravy. K z├ísahu je p┼Öipravena tak├ę pot┼Öebn├í technika. V tiskov├ę zpr├ív─Ť to uvedlo Povod├ş Moravy.

Ve st┼Öedu 22. ├║nora zasahovali pracovn├şci Povod├ş Moravy na n─Ťkolika m├şstech a prov├íd─Ťli jak akutn├ş, tak preventivn├ş z├ísahy. V B┼Öezov├ę na Svitavsku uvol┼łovali pomoc├ş bagru koryto Svitavy. Prost┼Öednictv├şm techniky rozb├şjeli tak├ę ledov├ę bari├ęry ve Veversk├ę Bit├Ż┼íce na Brn─Ťnsku. K uvoln─Ťn├ş ledov├ę bari├ęry do┼ílo rovn─Ť┼ż v Un─Ź├şn─Ť na ┼Ż─Ć├írsku a komplikaci zp┼»sobil i ledov├Ż z├ítaras v Dale─Ź├şn─Ť. Dv─Ť ledov├ę bari├ęry v d├ęlce 200 metr┼» se vytvo┼Öily v N├ím─Ť┼íti nad Oslavou. Zam─Ťstnanci Povod├ş Moravy ┼Öe┼íili situace pomoc├ş mechanizace. Klidn├í situace nebyla ani ve spodn├ş ─Ź├ísti ┼Öeky Oslavy, kde do┼ílo k v├Żznamn├ęmu chodu ledov├Żch ker, kter├ę se dostaly v ├║doln├ş niv─Ť na zem─Ťd─Ťlsk├ę pozemky. Ke ┼íkod├ím na majetku nedo┼ílo. Vyj├ş┼żd─Ťt museli vodohospod├í┼Öi k ledov├Żm kr├ím k jezu T┼Öi mosty na St┼Öedn├ş Morav─Ť.

Operace na vodn├şch d├şlech prob├şhaj├ş v z├ívislosti na moment├íln├ş hydrologickou situaci. Aktu├íln─Ť by m─Ťly b├Żt v┼íechny reten─Źn├ş prostory voln├ę, stejn─Ť tak z├ísobn├ş prostory n├ídr┼ż├ş. Hroz├ş v┼íak dal┼í├ş vznik ker. Vlivem dotoku z horn├şch ─Ź├íst├ş povod├ş lze o─Źek├ívat n├ír┼»sty pr┼»tok┼» ve vodn├şch toc├şch. Na n─Ťkolika m├şstech ─îesk├ę republiky st├íle plat├ş zv├Ż┼íen├Ż povod┼łov├Ż stupe┼ł.

Ilustra─Źn├ş foto

Scroll to Top