Dv─Ť vodn├ş d├şla nov─Ť na seznamu chr├ín─Ťn├Żch pam├ítek

blank

Vl├ída po sv├ęm jedn├ín├ş v pond─Ťl├ş 20. ├║nora ozn├ímila, ┼że Blatensk├Ż vodn├ş kan├íl a Vodn├ş elektr├írna v Pod─Ťbradech se stanou chr├ín─Ťn├Żmi pam├ítkami.

Sou─Źasn├Żm provozovatelem pod─Ťbradsk├ę elektr├írny je spole─Źnost 1. elektr├írensk├í ─îesk├ę Bud─Ťjovice, plavebn├ş komoru vlastn├ş Povod├ş Labe. Stavba elektr├írny za─Źala v roce 1915 a byla dokon─Źena o osm let pozd─Ťji. Na Labi pat┼Ö├ş k nejstar┼í├şm stavb├ím sv├ęho druhu.

Blatensk├Ż vodn├ş kan├íl je p┼Öivad─Ť─Ź vody z p┼Ö├şrodn├ş rezervace Bo┼ż├şdarsk├ę ra┼íelini┼ít─Ť u Bo┼ż├şho Daru do Blatensk├ęho potoka v Karlovarsk├ęm kraji. Kan├íl je dvan├íct kilometr┼» dlouh├Ż a nach├íz├ş se v nadmo┼Ösk├ę v├Ż┼íce kolem tis├şce metr┼». Koryto kan├ílu je ┼íirok├ę a┼ż dva metry. Pobl├ş┼ż se nach├íz├ş tak├ę Vodn├ş n├ídr┼ż Myslivny, kter├í z├ísobuje pitnou vodou oblasti J├íchymova a Ostrohu. Kvalitu vody z Myslivny v┼íak negativn─Ť ovliv┼łuj├ş huminov├ę l├ítky z p┼Öilehl├Żch ra┼íelini┼í┼ą. Ve vod─Ť se kv┼»li tomu objevuje vy┼í┼í├ş hodnota manganu a ┼żeleza.

blank
Vodn├ş kan├íl Blatn├í

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top