Mraziv├í proch├ízka ├║dol├şm Odry i Budi┼íovky. S vojensk├Żm ├║jezdem na dohled

blank

I v┬áchladn├ęm ├║noru m┼»┼żete podniknout zaj├şmav├Ż v├Żlet do Odersk├Żch vrch┼», kde V├ís ─Źek├í cesta proti proudu Odry k┬ápam├ítn├ęmu m├şstu Panna Maria ve Sk├íle v Kloko─Ź┼»vku, soutoku Odry s┬áBudi┼íovkou nebo rekrea─Źn├şmu centru Hadinka, kter├ę pon─Ťkud smutn─Ť vzpom├şn├í na svou minulou sl├ívu. Po n├íhorn├ş planin─Ť p┼»jdete tak├ę kolem h┼Öeb─Ź├şna Franti┼ík┼»v dv┼»r chovaj├şc├şho ji┼ż v├şce ne┼ż pades├ít let plemeno Slezsk├ęho norika.

N├í┼í v├Żlet za─Ź├şn├í u ┼żelezni─Źn├ş stanice He┼Öm├ínky, odkud pokra─Źujeme zhruba kilometr po zelen├ę turistick├ę zna─Źce k prvn├şmu pozoruhodn├ęmu m├şstu v├Żletu, kter├Żm je P┼Ö├şrodn├ş pam├ítka Vr├ísov├Ż soubor u Kloko─Ź┼»vku (V├şce informac├ş najdete zde). Ji┼ż p┼Öed n├şm uvid├şme vedle na┼í├ş cesty ┼Öeku Odru, proti jej├şmu┼ż proudu pokra─Źujeme. Po osmi stech metrech po silni─Źce dojdeme k┬áparkovi┼íti a rozlehl├ę plo┼íe, za kterou p┼Öes most p┼Öejdeme ┼Öeku. Na lev├ę stran─Ť se m┼»┼żeme ob─Źerstvit v Hotelu U Maria sk├íly, po prav├ę ruce se nach├íz├ş samotn├ę poutn├ş m├şsto Panna Maria ve sk├íle velmi ─Źasto vyhled├ívan├ę turisty jako symbol tohoto m├şsta. Podle pov─Ťsti zde byl za ┼ív├ędsk├Żch v├ílek vodou vyt├ękaj├şc├ş ze sk├íly z├ízra─Źn─Ť uzdraven na smrt ran─Ťn├Ż voj├ík. V┬ál├ę─Źiv├Ż ├║─Źinek m├şstn├ş vody v─Ť┼Ö├ş n─Ťkte┼Ö├ş lid├ę do dne┼ín├şch dn┼».

Vr├ít├şme se zp─Ťt na zelenou turistickou zna─Źku. Po dvou stech metrech dojdeme na k┼Ö├ş┼żen├ş s┬ámodrou turistickou zna─Źkou, po kter├ę se d├íle proti proudu Odry vyd├íme. Vystoup├íme m├şrn─Ť k┬álesu nahoru a celou dobu uvid├şme pod strm├Żm sr├ízem a sk├ílami tekouc├ş divokou ┼Öeku. V├Żhled je ├║┼żasn├Ż, probl├ęmy m┼»┼że m├şt ─Źlov─Ťk, kter├Ż m├í z├ívrat─Ť z┬áv├Ż┼íek. Na┼íe trasa se z├írove┼ł bude chv├şlemi dot├Żkat hranic Vojensk├ęho ├║jezdu Libav├í, jak n├ís upozorn├ş tabule p┼Öi cest─Ť.

Zhruba po ─Źty┼Öech kilometrech dojdeme k┬ásoutoku Odry s┬ádal┼í├ş ┼Ö├ş─Źkou ÔÇô Budi┼íovkou. Kousek od soutoku naraz├şme na rozlehl├Ż are├íl s┬án├ízvem Hadinka. P┼Öi chladn├ęm a mlhav├ęm r├ínu v├ís ─Źek├í pon─Ťkud mysteriozn├ş a pro citliv─Ťj┼í├ş povahy pon─Ťkud t├şsniv├Ż z├í┼żitek. ─î├íst are├ílu v─Źetn─Ť b├Żval├ęho rozhlehl├ęho koupali┼ít─Ť ch├ítr├í, v┬á─Ź├ísti opraven├Żch budov se naopak top├ş a jsou evidentn─Ť v┬áprovozu. Are├ílem se klikat├ş Budi┼íovka (V├şce informac├ş najdete zde).
Za Hadinkou se m┼»┼żete rozhodnout, zda budete pokra─Źovat dal┼í├şch zhruba osm kilometr┼» proti proudu ┼Ö├ş─Źky Budi┼íovky kolem b├Żval├Żch b┼Öidlicov├Żch dol┼» po modr├ę turistick├ę zna─Źce do Budi┼íova nad Budi┼íovkou a odsud pojedete zp─Ťt do He┼Öm├ínek vlakem, nebo ├║dol├ş ┼Ö├ş─Źky opust├şte a vystoup├íte lesn├ş cestou po ┼żlut├ę zna─Źce do ─Źty┼Öi kilometry vzd├ílen├ęho Kloko─Źova.

Dojdete do obce a budete pokra─Źovat ke kostelu, tam dojdete k┬ározcest├ş s┬ámodrou turistickou zna─Źkou. Po n├ş p┼Öejdete p┼Öes n├íhorn├ş plo┼íinu, odkud jsou v┬áp┼Ö├şpad─Ť dobr├ęho po─Źas├ş ├║┼żasn├ę v├Żhledy jak na Odersk├ę vrchy, tak na panorama Beskyd. Pobl├ş┼ż se nach├íz├ş tak├ę h┼Öeb─Ź├şn Franti┼ík┼»v dv┼»r nab├şzej├şc├ş ob─Źerstven├ş i ubytov├ín├ş. Dojdete k┬álesu a prudk├Żm kles├ín├şm se dostanete do mal├ę a p┼»vabn├ę obce Kloko─Ź┼»vek. Odtud je to jen kousek zp─Ťt k┬ávlakov├ę zast├ívce v┬áHe┼Öm├ínk├ích. Cel├Ż okruh m─Ť┼Ö├ş zhruba 18 kilometr┼». N─Ťkolikr├ít budete muset stoupat i pom─Ťrn─Ť prudce klesat, ale p┼Öev├Ż┼íen├ş nejsou velk├í a trasa st┼Öedn─Ť n├íro─Źn├í.

Trasu v├Żletu si m┼»┼żete na map─Ť prohl├ędnout zde.

 

Scroll to Top