Oproti minulému účetnímu období mírně vzrostla výroba pitné vody v oblasti působnosti Vodárenské společnosti Chrudim, konkrétně o 0,5 %. Současně ale došlo k poklesu pitné vody převzaté o více než 10 %. Vodárny o tom informují ve výroční zprávě. VS zároveň svolává řádnou valnou hromadu, která se bude konat v sídle společnosti 28. ledna.
VS Chrudim dále uvádí, že ztráty vody se již druhý rok drží na mírně vyšší úrovni, a to i přes výrazné posílení činností, které měly vést k jejich snížení. Na základě této skutečnosti vodárny přijmuly nového pracovníka, který se bude hledáním poruch plně zabývat. Další reakcí je pořízení nového korelačního systému Zonescan pro vyhledávání poruch v intravilánu obcí a měst.
Fakturované množství pitné vody pak podle VS ve srovnání s minulým účetním obdobím stagnovalo, byl zaznamenán mírný pokles, celkem o 0,8 %. Největší odběratel pitné vody, společnost Vodovody a kanalizace Pardubice, odebral o 2,9 % méně než v minulém účetním období. Odebrané množství je však stále o více než 11 % vyšší, než je smluvně dané minimum.
Nové ceny vody
Za kubík vody odběratelé na Chrudimsku od ledna zaplatí o 3,2 procenta více. Za vodné budu lidé od ledna platit místo nynějších 56,40 koruny za metr krychlový 58,82 koruny a za stočné místo 57,08 koruny nově 58,34 koruny včetně DPH. Média o tom dříve informoval předseda představenstva VS Roman Pešek.
„Podle našich propočtů pro čtyřčlennou rodinu v rodinném domku měsíčně vzroste cena zhruba o 37 korun,“ řekl Pešek. Podle něj za zdražením stojí růst ceny povrchové vody, nájemného vodárenské sítě a mezd. U stočného se pak do ceny podle Peška promítá vyšší nájemné a mzdové náklady.
Vodárenská společnost Chrudim zásobuje pitnou vodou převážnou část obcí okresu Chrudim a šest obcí sousedících s hranicí okresu, celkem asi 90 000 obyvatel s trvalým pobytem. Velkou část vyrobené pitné vody prodává sousedním Vodovodům a kanalizacím Pardubice. Pětadevadesát procent akcií vlastní společnost Energie AG Bohemia, která patří rakouské skupině Energie AG Oberösterreich.