Vodárna Plzeň: veřejnost je už o svátcích odpovědnější

blank
Vánoční svátky a přelom roku jsou pravidelně obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Vodárny proto soustavně upozorňují na správnou likvidaci tohoto odpadu.

Tuky a oleje v kanalizaci po smísení s ostatními nečistotami, hlavně vlhčenými ubrousky, vytváří tuhé nánosy, jenž brání volnému průtoku a musí být pak nákladně odstraňovány, připomíná například Vodárna Plzeň, která ale zároveň pochválila veřejnost, že si stále více uvědomuje, jaké látky do kanalizace nepatří.

Odpovědnější a ohleduplnější obyvatelé

Slova západočeských kolegů potvrzují vodohospodáři SmVaK Ostrava. Podle nich na tom mají zásluhu municipality, ale také odpovědnější a ohleduplnější obyvatelé. Lidé by se ale měli zamyslet nad tím, že odpad v kuchyni, umyvadlo v koupelně nebo toaleta nejsou odpadkovým košem. To, co je možné do kanalizace vypouštět, jednoznačně určuje kanalizační řád. Házet do odpadu jakékoliv jiné látky a předměty povolené není.

„Velké problémy v odpadní vodě způsobují oleje a tuky, které do ní velká část lidí běžně vylévá. Při smažení vánočních kaprů a řízků to platí o to víc a důsledky jsou o to horší. Tukové částice se při ochlazení shlukují, srážejí a nabalují na sebe další odpad. V potrubí vzniká odolný materiál, který je může zneprůchodnit. Hroudy tuku v kanalizačních stokách také poškozují a ucpávají čerpadla. Tuk se nalepuje na stěny potrubí, nastává chemická reakce a vzniklé sloučeniny urychlují korozi. Použité tuky a oleje patří do sběrných dvorů, kde je města a obce přijímají,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka.

Kanalizační síť slouží k odvádění odpadních vod, nikoliv odpadků

Komplikace způsobují také zátky od lahví a jiné předměty, které na sebe v potrubí nabalují další odpady. Do kanalizace v žádném případě nepatří hygienické potřeby, jako jsou vlhčené ubrousky a tyčinky do uší, nebo textilie, které se používají při úklidu. Toaletu by si také lidé neměli plést s odpadkovým košem pro zbytky potravin a jídla.

„Jde o zásadní problém a v popovodňovém období, kdy jsme kanalizační sítě museli čistit od nánosů nečistot a materiálů, které s sebou velká voda přinesla, to platí ještě více. Negativní jsou dopady na životní prostředí, ale také na provoz zařízení, která lidskou nezodpovědností trpí. Látky a předměty, které do odpadní vody nepatří, způsobují technické problémy a proces odkanalizování a čištění odpadních vod prodražují. To má ve svém důsledku dopad na peněženku každého z nás v částce, kterou platíme za odvádění odpadní vody (stočné). Kanalizační síť slouží k odvádění odpadních vod, nikoliv odpadků, ať již v jakémkoliv skupenství,“ vyzývá k odpovědnosti generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Foto: ČOV Jateční/FB Vodárna Plzeň 

Scroll to Top