Velká voda neovlivnila měření spotřeby vody, protože vodoměr i vysílač jsou proti ní odolné, uvedly OVAK. Město eviduje rozsáhlé škody na vodohospodářské infrastruktuře. Ústřední čistírna odpadních vod nebude v plném provozu několik měsíců. Hejtman už vyzval k řešení situace vládu.
„Z tohoto důvodu neplánujeme plošné kontroly ani výměny těchto zařízení. Výměny vodoměrů a instalace vysílačů budeme provádět podle harmonogramu. Pouze v případě, že odběrné místo bude zatopené, nebo přístup k vodoměru nebude možný, dohodneme se na jiném termínu. Pokud však zjistíte, že vodoměr nezaznamenává spotřebu vody, nebo nedochází k přenosu dat v rámci dálkového odečtu, prosím, nahlaste tuto událost na zákaznickou linku 848 100 700, kde ji zaměstnanci předají příslušnému středisku k řešení,“ sdělily vodárny.
Ostrava se řadí mezi první města v Česku, kde byl použit dálkový odečet spotřeby vody pro spotřebitele. Tzv. Smart metering byl OVAK představen veřejnosti v roce 2017 a společnost za něj také získala v soutěži „Chytrá města pro budoucnost“ zvláštní cenu poroty za významný přínos pro hospodaření s pitnou vodou.
Povodně na městském majetku Ostravy a v městských společnostech způsobily odhadem škody za 1,5 miliardy korun, informovala ČTK. Prioritu má pro město především oprava Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze. Většina odpadních vod z krajské metropole totiž teče do Odry. Škody na městském majetku za více než miliardu korun ale nebudou plně hrazeny z pojištění. Novinářům to řekl primátor Jan Dohnal (Spolu). „Máme samozřejmě vlastní majetek, který je buď města, nebo městských obvodů, kde jsou zahrnuté škody jako cesty, mosty, ale také budovy škol. Pak máme majetek městských společností. Město Ostrava má majetek pojištěn a městské společnosti taky,“ uvedl Dohnal.
Zprovoznění největší čistírny potrvá měsíce
Na první renovace Ostrava uvolní prostředky z vlastního rozpočtu. „Máme peníze v některých fondech, například na vodohospodářskou infrastrukturu, které jsme schopni zapojit hned. Něco dostaneme z pojištění. Zjišťujeme, kde jsou ty škody největší a tady budeme chtít požádat o pomoc stát, který chce alokovat na povodňové škody částku kolem 40 miliard korun,“ řekl Dohnal. Největší škody jsou na vodohospodářské infrastruktuře. Značně poškozená je Ústřední čistírna odpadních vod, která byla zatopena a její oprava bude ze všech škod nejdražší.
Zprovoznění Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze po povodních potrvá měsíce, řekl ČTK mediální zástupce společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Jaromír Krišica. Ten uvedl, že stav čistírny odpovídá rozsahu povodní, které ji zasáhly zejména v neděli 15. září, poté co se provalila hráz na soutoku Odry a Opavy. Voda v některých místech v objektu vystoupala hladina až do výše šesti metrů a způsobila kolaps většiny elektrických zařízení, elektronických prvků, strojů a samotné technologie čištění odpadních vod.
Podle Krišici naprostá většina technologických prvků, jako jsou například elektrické motory, automaty, plynojem, dmychadla, kotelna, byly pod vodou, jsou vážně poškozeny a není možné je jednoduše zprovoznit jen opětovnou dodávkou proudu nebo vyčištěním. K částečnému zprovoznění by mohlo dojít do tří měsíců, ke kompletnímu obnovení všech funkcí za pět až šest měsíců. Hejtman Josef Bělica (ANO) již vyzval Vládu ČR a Ústřední krizový štáb, aby se tyto orgány začaly problematikou zabývat a řešit potenciální dopady na životní prostředí.