Od čtvrtku 12. září do neděle 15. září vypadly na povodí Odry extrémní srážky, které dosahovaly hodnot i přes 500 mm a způsobily katastrofální povodňové vlny, které se odhadem pohybovaly mezi stoletými až tisíciletými vodami. Tomuto přívalu velkých vod nemohly říční hráze odolat, zdůrazňují vodohospodáři.
Podnik provozuje a udržuje v řádném stavu jednotky stovek kilometrů říčních hrází pro ochranu měst a obcí kolem vodních toků. Říční zemní sypané hráze jsou podle mluvčí Šárky Vlčkové několika typů podle konstrukce a použitých materiálů do násypu. Nejčastěji se využívají zemní homogenní hráze. To jsou hráze z jednoho druhu materiálu. Dalším typem jsou heterogenní hráze. V násypech těchto hrází je použito více typu materiálů.
V současnosti již může Povodí Odry podle Vlčkové konstatovat, že povodňové průtoky 09/2024 překonaly u některých říčních hrází i 1,5násobek stoletých průtoků a bohužel bez možnosti regulace průtoků v toku. Kvůli tomu začalo docházet k přelévání korun říčních hrází a následně k jejich postupnému rozplavení a voda z řek natékala do zahrázových prostor měst a obcí.
Včasná regulace
Úseky vodních toků Moravice, Ostravice, Morávka a Lučina byly tomuto přelévání ušetřeny, protože zde vodohospodáři výrazně snížili hodnoty průtoků tlumícími efekty vodních nádrží, jako jsou Slezská Harta s Kružberkem na Moravici, Šance na Ostravici, Morávka na Morávce nebo Žermanice na Lučině a Těrlicko na Stonávce.
„Na řece Opavě a dále na Odře k obdobné regulaci prostřednictvím vodní nádrže dojít bohužel nemohlo, protože to bude možné až po výstavbě údolní nádrže Nové Heřminovy a postupně zde proto docházelo k přelévání říčních hrází a jejich rozplavování a celý jev lze uzavřít konstatováním, že se při povodni 2024 jednalo o vyšší moc, která byla neodvratná. Samozřejmě, že byly i úseky hrází, u kterých byly pouze nevýznamně překročeny stoleté vody, a hráz velkou vodu s vysokým rizikem převedla,“ stojí v komentáři Povodí Odry.
Totální ochrana neexistuje
Vodohospodáři znovu poukazují na absenci vyšších hrází. „Důvody, proč nelze postavit hráze vyšší, jsou dvojího druhu: jsou to majetkoprávní nároky na tyto stavby, kdy vyšší hráz znamená i její větší půdorys či základnu, tj. je potřeba získat větší prostor pro její vybudování, a jejich v praxi složitá realizace, protože obecně sice všichni chtějí být chráněni, ale v drtivé většině nikdo z chráněných nesouhlasí s poskytnutím pozemků potřebných k jejich ochraně a také finanční náklady na takovéto stavby by byly neúměrné,“ vysvětluje dále podnik s tím, že žádná ochrana není absolutní.
Přehradní hráze plní role bezchybně
Přehradní hráze nejvýznamnějších vodních děl v povodí Slezská Harta s Kružberkem na Moravici, Šance na Ostravici, Morávka na Morávce, Žermanice na Lučině či Těrlicko na Stonávce jsou však konstruovány a zabezpečeny na kontrolní povodňovou vlnu Q10 000, protože nelze připustit a představit si jejich selhání.