Povodí Ohře vrátí zatrubněnou Bílinu do přírodního koryta

blank

Vodohospodáři z Povodí Ohře plánují u Vysoké Pece na Chomutovsku odstranit stávající konstrukce přeložky Bíliny a vrátit tok do přírodě blízkého otevřeného koryta v úseku dlouhém 4,7 kilometru.

Přeložka Bíliny po Ervěnickém koridoru byla vybudována v 80. letech minulého století kvůli důlní činnosti. Pravidelná kontrola ukázala, že konstrukce je na konci životnosti. Na stavbu již podnik získal stavební povolení a v listopadu chce zahájit výběrové řízení na zhotovitele.

Vodohospodáři stavbu provedou pro navrácení toku do přírodě blízkého stavu v podobě vybudování nového zemního meandrovitého koryta s tůněmi. Dojde také k prodloužení trasy, snížení sklonu dna a budou navržena opatření pro zajištění migrační prostupnosti pro vodní živočichy.

blank

Povodí Ohře ještě před začátkem letních prázdnin udělalo zkoušku těsnosti nouzového koryta a na základě výsledků vybere nejvhodnější variantu pro dočasný převod vody v průběhu stavby. Před jejím zahájením také zajistí další monitorovací vrty pro sledování stability silničního tělesa a celé výsypky.

Samotné stavební práce podnik plánuje zahájit v první polovině příštího roku s tím, že by je chtěl dokončit do konce roku 2027. Nyní se náklady odhadují na 117 milionů korun. Na projektu bude Povodí Ohře spolupracovat také se zástupci univerzit, například ČZÚ a ČVÚT. Vysoké školy by měly pomoci například v počátcích geotechnického a hydrologického monitoringu.

Scroll to Top