První ročník konference CESTA VODY, kterou pořádá Národní Ústav pro Integrovanou Krajinu (NÚIK) spolu s odbornou platformou AQUAINOVA, se uskuteční 17. – 18. 10. 2024 v divadle DIOD v Jihlavě.
Akce se věnuje hospodaření s vodou v krajině. Hlavním tématem jsou vodozádržná opatření vedoucí ke zmírnění dopadů klimatické změny v lesích, na zemědělské půdě i v sídlech. Velký důraz bude také kladen na inovativní technologie a sdílení příkladů dobré praxe.
Stěžejní součástí je seznámení s inovativními přístupy, konkrétními řešeními a příklady dobré praxe. „Na konferenci bude představena problematika týkající se cesty vody, a to od pramenných oblastí, přes lesy a zemědělskou půdu, až do údolí a intravilánu měst a obcí. Vzhledem k tomu, že voda a její cesta tvoří ucelený systém, nelze jednotlivá témata od sebe oddělovat,“ přibližuje specialistka z Národního Ústavu pro Integrovanou Krajinu Eva Procházková.
Součástí pátečního programu budou ukázky mokřadů a dalších inovativních vodozádržných a protierozních opatření v zemědělské i lesní krajině přímo v terénu. „Nechceme se soustředit jen na teorii, ale především na praktické ukázky inovativních technologií a jejich uvádění do praxe. Proto jsme druhý den konference vyhradili na terénní exkurzi, kde budou technologie návštěvníkům představeny in natura,“ doplňuje za AQUAINOVA, platformu sdružující odborníky v oblasti zadržování vody v krajině a v oblasti obnovy říčních ekosystémů, Miroslav Kubín.
Svými přednáškami akci zahájí spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek a vedoucí oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz. Z dalších přednášejících účast přislíbili například specialista na lesní ekosystémy Václav Langer, krajinný inženýr Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, urbanista Peter Bednár působící v kanceláři Jakub Cigler Architekti. Doplní je specialistka na dotace a financování v oblasti vodozádržných opatření Martina Tomášková z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Více o konferenci zde.