Čistější voda pro přehradu v Liberci

blank

Na novou kanalizaci se budou moci napojit desítky domů v okolí Harcovského potoka, který je hlavním zdrojem vody pro přehradu.

V Liberci postaví novou kanalizaci, která pomůže kvalitě vody v harcovské přehradě. Kanalizace je důležitá také pro developera, který v Kunratické ulici plánuje výstavbu domů se stovkami bytů. Developer stavbu finančně podpoří. Radnice žádá o dotaci také Státní fond životního prostředí. Kanalizace přibude v ulicích Lukášovská a Kadlická, příprava trvala tři roky. Přes čerpací stanici bude možné splašky z Harcova dostat stávající kanalizační sítí ve městě až k čistírně odpadních vod, která je na druhém konci města v Růžodole.

Přehrada je v současnosti kvůli rekonstrukci hráze, pravobřežní zdi a odbahnění dna vypuštěná. Práce mají skončit v létě 2025. Vodní dílo je součástí soustavy retenčních nádrží, které byly v podhůří Jizerských hor postaveny v letech 1902 až 1911 podle projektu německého architekta Otto Intzeho. Důvodem jejich výstavby byla ochrana před povodněmi, které oblast na konci 19. století pravidelně postihovaly.

Scroll to Top