Vranovská přehrada oslaví 90 let od napuštění

blank

Jedna z nejpopulárnější turistických atrakcí v Jihomoravském kraji, Vranovská přehrada, letos slaví 90 let od napuštění přehrady. Destinační společnost ZnojmoRegion proto připravila s místními podnikateli i samosprávami řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce proběhnou od května do října.

Zahájení oslav je naplánované na poslední květnový víkend 25. a 26. Přednášky se budou týkat historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov a stavby nové stejnojmenné obce a také stavbě dvou důležitých mostů, které se vypínají nad hladinou. „Jednu přednášku připravil i Národní park Podyjí. Bude trochu kontroverzní a nese název Co Vranovská přehrada přírodě vzala, její součástí bude i vycházka,“ přiblížila předsedkyně destinační společnosti Marie Tesařová. Výstavy budou připomínat podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými. Na šesti místech budou i takzvané fotografie v terénu, které budou umístěné tak, že od nich bude vidět k přehradě. Lidé budou mít před sebou historický pohled na fotografii a současný pohled.

„Spustíme také soutěž s tzv. Vranovským pasem. Lidé, kteří navštíví alespoň pět akcí či míst spojených s oslavami, dostanou pexeso se starými i současnými fotografiemi a budou zařazeni do slosování o ceny, jedna z nich bude i let balonem,“ řekla Tesařová. Přístupná budou i dvě místa, kam se běžně lidé nepodívají. Jednorázově bude možné po celý den navštívit 26. května úpravnu vody ve Štítarech. Nádrž je totiž významným zdrojem pitné vody pro část Znojemska. A druhým místem bude strojovna uvnitř přehradní hráze.

Významný zdroj výroby elektrické energie

Přehrada, která byla vybudována v letech 1930-1933 na řece Dyji u Vranova nad Dyjí, je v provozu od roku 1934 a celkové náklady se tehdy vyšplhaly na 130 milionů. Dnes slouží jako zdroj výroby elektrické energie, protipovodňová ochrana, rekreace, ale hlavně významný zdroj pitné vody pro 70 000 tisíc domácností na Třebíčsku. Odběr surové vody přehrady pro úpravnu vody Štítary je realizován z unikátní plovoucí plošiny, která je spojena dvěma pohyblivými rameny s břehem.

Na ní je umístěno celkem šest ponorných čerpadel s pohyblivým sáním, což umožňuje plynule měnit horizont odběru vody prakticky od hladiny až do hloubky 16 metrů. Přístup na plošinu byl původně možný pouze po třech stovkách schodů po strmém břehu, od roku 2000 je zde umístěna pohyblivá kabina pro tři osoby. Těžká břemena jsou přepravována nákladním člunem po hladině. Vranovská přehrada je také oblíbeným turistickým cílem Jihomoravského kraje.

Koupání ve Vranovské přehradě je vyhledáváno i proto, že kvalita vody v přehradním jezeře je velmi dobrá, o čemž svědčí pravidelná hygienická měření. Nejznámější rekreační střediska jsou umístěna v okolí Vranova nad Dyjí (Hráz, Vranovská pláž, Lančovská zátoka, Švýcarská zátoka), Bítova (Kopaninky, Bítovská zátoka, Chvalatická zátoka, Chmelnice) či Podhradí nad Dyjí (Farářka, Penkýřky, Česká louka).

Scroll to Top