Bolevák má nejvíce vody za posledních sedm let

blank

Bolevecký rybník v Plzni má nejvíce vody od roku 2017. Pomohla tomu zima vydatná na srážky a projekt čerpání a čistění vody z Berounky. Do zaplnění po přepad mu nyní chybí 15 centimetrů.

Plzeň v roce 2022 spustila zařízení za 60 milionů korun, které do rybníka čerpá přečištěnou vodu z Berounky. „Čerpá se stále, jak nám dovolují podmínky. Čistota vody je více než uspokojivá, průhlednost dosahuje hodnot větších než dva metry,“ řekl ČTK vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar.

Při čerpání platí omezení. Možné je deset měsíců v roce a z řeky se může odebírat 20 litrů vody za sekundu při zachování průtoku Berounky 4,46 metru krychlového za sekundu. Podle Gregara se z řeky načerpalo kolem 430 000 kubíků vody. „Záměr naplnění Boleváku se podařilo díky přírodě uskutečnit dřív než za 2,5 roku, jak se původně odhadovalo. Rybník se z poloviny zaplnil díky srážkám a z poloviny díky čerpání,“ řekl ČTK náměstek primátora odpovědný za dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).

Zařízení na čerpání vody bude v provozu podle potřeby. „Čerpání bude vždy připraveno a odhadem můžeme říci, že do léta bude čerpat, pak nám meteorologické podmínky čerpání nedovolí, bude větší výpar a na podzim budeme nejspíše opět čerpat. Podle čtyř různých matematických modelů se za rok vypaří něco přes 200 000 metrů krychlových vody, Bolevák má objem lehce pod 900 000 kubíků vody, takže se jedná o značný koloběh vody,“ uvedl Gregar. Hydrobiolog Jindřich Duras doplnil, že kvalita vody v rybníku je dobrá. Velký Bolevecký rybník je součástí soustavy na Boleveckém potoce na severním okraji Plzně. Jde zdaleka o největší rybník soustavy a pátý největší v Plzeňském kraji.

Scroll to Top