Oprava Zámeckého rybníku v Děčíně vyjde nejméně na sto milionů

blank

Rybáři v Děčíně zakázali rybolov v Zámeckém rybníku. Stojí za tím obrovské množství sedimentů. Ačkoliv se před lety kalkulovalo s mnohem menšími, až třetinovými, náklady, podle nejnovějších informací oprava vyjde na více než 100 milionů korun. Upozorňuje na to Deník.

Od začátku března platí po dobu dalších tří let zákaz lovu ryb v Zámeckém rybníku v Děčíně. Naplavenin je v něm tolik, že se místy tvoří ostrovy. „Když je nízký vodní sloupec, může být problém s kvalitou vody, může to promrzat, ryby mohou hynout,“ vysvětlil mluvčí Českého rybářského svazu Jan Skalský.

Rybáři se přesunou do jiných revírů. Poslední revitalizací prošel rybník v 80. letech. Tehdy jej město nechalo vyčistit. Deník dále uvedl, že podle projektové dokumentace v roce 2022 měla oprava vyjít na 98 milionů, dnes může být částka ještě vyšší. První odhady před lety počítaly s třiceti až padesátimilionovou investicí.

„Městu se nepodařilo sehnat žádný dotační titul, který by byl vhodný přímo pro zámecký rybník, a to kvůli složení sedimentu. Bude tedy nutné odbahnění uhradit z rozpočtu města, termín zatím není jasný,“ konstatoval mluvčí magistrátu Luděk Stínil. Bahno na dně rybníka je označeno jako nebezpečný odpad. Nádrž napájí řeka Ploučnice, kterou v minulosti využívali pro provoz uranových dolů.

Foto: Město Děčín

Scroll to Top