Vranovská přehrada letos slaví 90 let

blank

Přehrada, která byla vybudována v letech 1930-1933 na řece Dyji u Vranova nad Dyjí, je v provozu od roku 1934 a celkové náklady se tehdy vyšplhaly na 130 milionů.

Dnes slouží jako zdroj výroby elektrické energie, protipovodňová ochrana, rekreace, ale hlavně významný zdroj pitné vody pro 70 000 tisíc domácností na Třebíčsku. Odběr surové vody přehrady pro úpravnu vody Štítary je realizován z unikátní plovoucí plošiny, která je spojena dvěma pohyblivými rameny s břehem.

Na ní je umístěno celkem šest ponorných čerpadel s pohyblivým sáním, což umožňuje plynule měnit horizont odběru vody prakticky od hladiny až do hloubky 16 metrů. Přístup na plošinu byl původně možný pouze po třech stovkách schodů po strmém břehu, od roku 2000 je zde umístěna pohyblivá kabina pro tři osoby. Těžká břemena jsou přepravována nákladním člunem po hladině.

Vranovská přehrada je také oblíbeným turistickým cílem Jihomoravského kraje. Koupání ve Vranovské přehradě je vyhledáváno i proto, že kvalita vody v přehradním jezeře je velmi dobrá, o čemž svědčí pravidelná hygienická měření. Nejznámější rekreační střediska jsou umístěna v okolí Vranova nad Dyjí (Hráz, Vranovská pláž, Lančovská zátoka, Švýcarská zátoka), Bítova (Kopaninky, Bítovská zátoka, Chvalatická zátoka, Chmelnice) či Podhradí nad Dyjí (Farářka, Penkýřky, Česká louka).

Zdroj: VAS
Foto: pragmoon.cz

Scroll to Top