Vodárna Plzeň doporučuje zkontrolovat a zabezpečit vodoměry

blank

Preventivní opatření mohou zabránit mnohatisícovým škodám. Nebezpečí podle vodohospodářů hrozí zejména na chatách a chalupách bez celoročního provozu, kde majitelé dlouho nemusí zjistit, že jim nemovitost zaplavila voda. Chránit vodoměr před poškozením je navíc zákonná povinnost.

Tam, kde jsou vodoměry umístěny ve venkovních šachtách, je třeba dbát na to, aby prostor nemohl být zaplaven povrchovou vodou. Doporučujeme uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit, doporučuje Vodárna Plzeň. Pokud je rozvod opatřen uzávěrem před i za vodoměrem, necháme uzávěr za měřidlem otevřený a sestavu obalíme izolační vrstvou, třeba polystyrenem. Nevhodné jsou různé deky a další textilie, které podléhají hnilobě.

Lidé by také měli dbát na uzavřená okna v místnostech, kde je vodoměr umístěný, například ve sklepních prostorách. Zámrzná hloubka je asi 1,5 metru pod povrchem země. Do této hloubky by vodoměr teoreticky zamrznout neměl, pro jistotu je ale dobré ho stejně ochránit. Poškodit vodoměr teplem může i sám odběratel, který se snaží již zamrzlou vnitřní instalaci, včetně vodoměru, rozehřívat otevřeným ohněm. To ale v žádném případě nedoporučujeme, protože po tomto zásahu vodoměr zpravidla už měřit nebude a musí se vyměnit, apelují vodaři.

Scroll to Top