Ústecký kraj chce studii dopadů německé těžby lithia

blank

Vedení kraje požaduje mezistátní posouzení vlivu těžby lithia na německé straně Krušných hor na životní prostředí v Česku. Stojí za tím umístění některých částí záměru v blízkosti státní hranice. Panují například obavy o zdroje pitné vody. Novináře o tom informoval hejtman Jan Schiller (ANO). Upozornil na to Český rozhlas.

„Němci jsou s přípravou těžby trochu dál. Teď jsme dostali oznámení záměru těžby v lokalitě Zinnwald na území Saska. Žádáme mezistátní posouzení vlivu těžby (tzv. EIA), protože těžba v Německu má potenciál významně ovlivnit ovzduší, geologické a hydrologické poměry na území Ústeckého kraje,“ uvedl hejtman.

V Česku zatím k záměru chybí studie proveditelnosti, začátek těžby u Cínovce na Teplicku se předpokládá v letech 2026 až 2028. Ústecký kraj bude chtít posouzení vlivu dolování také u těžby na české straně Krušných hor. Podle odhadů se u Cínovce nacházejí až tři procenta světových zásob lithia, které se využívá pro výrobu baterií do aut. Těžba má však v Česku i Německu odpůrce. Výhrady mají například starostové na Teplicku k umístění zpracovatelského závodu v zóně v Újezdečku u Teplic, poblíž které jsou rodinné domy.

Lithiová velmoc Evropy?

Premiér Petr Fiala vidí v těžbě lithia šanci pro region. „Chápu, že z takto velkého projektu mohou mít lidé obavy, obzvlášť, když jde o těžbu, kterou je Ústecký kraj dodnes poznamenán. Já ale věřím, že jsme schopni se dohodnout tak, že budou nakonec všichni spokojeni a Ústecký kraj i Česko se díky tomu stanou lithiovou velmocí Evropy,“ řekl premiér a dodal, že kraj má potenciál k získání celého výrobního řetězce.

Premiér Petr Fiala během návštěvy Ústeckého kraje označil projekt těžby lithia na Cínovci za obrovskou šanci pro region i celou ČR, 20. září 2023.

Premiér Fiala během návštěvy Ústeckého kraje označil projekt těžby lithia na Cínovci za obrovskou šanci pro region i celou ČR.

„Od těžby přes zpracování, výrobu baterií až po výrobu elektroaut. Mimochodem, jedna z lokalit pro umístění gigafactory pro výrobu baterií je nadále v Prunéřově, tedy tady v regionu. Nechceme tady pouze vytěžit lithium a dál se o nic nestarat,“ upřesnil premiér. Těžbu v ČR připravuje společnost Geomet.

Spolupráce ve vzdělávání a rekvalifikaci odborné pracovní síly

Za účelem dobré komunikace a spolupráce v září uzavřely Skupina ČEZ a Geomet memorandum s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) o spolupráci ve vzdělávání a rekvalifikaci odborné pracovní síly v bateriovém řetězci v Ústeckém kraji. Cílem je podle vlády dlouhodobá spolupráce při přípravě a realizaci projektů v Ústeckém kraji, ve kterém dojde v souvislosti s transformací uhelných regionů k největší proměně a útlumu činností v energetickém sektoru od těžby a zpracování uhlí až po výrobu elektřiny a tepla. „Jsem přesvědčen, že toto je obrovská šance pro celý ústecký region a pro celé Česko. Nesmíme ji promarnit,“ doplnil Fiala.

Scroll to Top