Nový lodní motor zvýší akceschopnost příbramských hasičů

blank

Jednotka Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, územní odbor Příbram, disponuje novým lodním motorem pro dvanáctimístní gumový člun používaný v případě zásahů na Vltavě od Orlické až po Slapskou přehradu. Jejich akční rádius pokrývá u Vltavské kaskády vodní elektrárny Skupiny ČEZ. Nový motor umožňuje hasičům mimo běžné úkoly spojené se záchrannými pracemi na hladině také likvidační práce, jako je například odstraňování úniků nebezpečných látek.

„Jednotka HZS Příbram byla doposud vybavena více než 20 let starým a tím pádem morálně a technicky zastaralým lodním motorem s nízkou výkonností. Jeho výroba skončila již v roce 2007, takže servisní opravy nejsou výrobcem podporovány. Nehledě na to, že prakticky nelze už sehnat náhradní díly. Proto jsme nutně potřebovali motor nový, aby nebyla ohrožena a omezena akceschopnost výjezdové jednotky ze stanice Příbram během zásahů na Vltavě. Museli jsme se také poohlédnout po výkonnějším, aby například dokázal bez problémů utáhnout člun s posádkou a nornou stěnou o váze několika set kilogramů přes celou řeku. To již s předchozím motorem nešlo,“ vysvětluje ředitel územního odboru Příbram, HZS Středočeského kraje, Tomáš Horvát.

Profesionální hasiči z Příbrami jsou nyní adekvátně vybaveni pro případ rychlé a efektivní pomoci při záchraně životů a zdraví na vodních dílech Vltavské kaskády a také na technické zásahy na řece pod nimi či přímo u vodních elektráren Orlík a Kamýk. Dále bude usnadněna likvidace nebezpečných předmětů, jako jsou například popadané kmeny stromů plovoucích po řece. Nákup z podstatné části zafinancovala Nadace ČEZ částkou 480 000 korun.

 

Scroll to Top