Chorvatsko chce regulovat turismus také kvůli pitné vodě

blank

Chorvatsko chce ulevit obyvatelům a plánuje změny v cestovním ruchu. Podle ministryně cestovního ruchu Nikoliny Brnjacové se změnám budou muset přizpůsobit všechny oblasti. Hovoří se o zavedení zákona o cestovním ruchu. Všechny destinace a letoviska budou muset vyhodnotit ubytovací kapacity, dopravu nebo množství pitné vody.

Brnjacová uvedla pro deník Danas, že zákon se bude týkat všech destinací, a to bez ohledu na to, zda je každoročně zaplaví vlna turistů, či sezónu zvládají bez problémů. „Nejen Split, ale všechny destinace budou muset vytvořit plán řízení založený na strategii,“ uvedla příklad Brnjacová. Kanceláře turistických kanceláří, která pravidla nedodrží, budou muset být podle ní zavřeny. Plán řízení by měl zohlednit dopravní možnosti nebo kapacity pitné vody pro obyvatele a turisty.

„Šli jsme do reformy řízení rozvoje cestovního ruchu tak, aby každá destinace díky analýze kapacit mohla přesně vidět svůj obraz,“ vysvětlila ministryně. Destinace mají zjistit, čeho mají málo, a čeho naopak dostatek. Analýza má ukázat stav infrastruktury a využití elektřiny. Zatím není jasné, kdy pravidla začnou platit.

blank

Konec vandalství ve Splitu?

Zmiňovaný Split na počátku tohoto roku přijal novou vyhlášku na ochranu veřejného pořádku. Ve městě je nutno dbát na řadu omezení. Vyhláška se zaměřuje na narušování občanského soužití ve městě, nejvíce v historické části. Město například varuje před koupáním ve veřejných fontánách.

V praxi vyhláška postihuje konzumaci alkoholu na veřejném prostranství, spaní na veřejných prostranstvích, rušení nočního klidu nebo koupání ve fontánách či poškozování památek. Za takové chování hrozí pokuta 150 až 300 eur. Obdobnou právní úpravu přijal dříve Dubrovník nebo Hvar na stejnojmenném ostrově.

Foto: Tomáš Ondra, vodarenstvi.cz

Scroll to Top