Revitalizace Stříbrného jezera u konce

blank

Končí revitalizace Stříbrného jezera v Opavě za 170 milionů, kromě úpravy okolí tohoto zatopeného bývalého sádrovcového lomu vyrostl i nový podchod pod frekventovanou silnicí či propojení s Městskými sady pomocí lávky přes řeku Opavu a chodníku pro pěší i cyklisty. Dále tady vyroste veřejné WC s šatnou na převlečení a známý sochař Kurt Gebauer umělecky vyzdobí podchod pod Rolnickou ulicí. Informovalo o tom město Opava.

Lokalita prošla náročnou rekultivací, která zahrnuje terénní a krajinářské úpravy včetně úprav břehů jezera, vybudování splaškové kanalizace, aby bylo možné zřídit toalety, vodovodu, veřejného osvětlení, přístupových chodníků a vstupů do vody. „Tento náročný projekt je konečně u konce. Opavané tak mohou tuto oblíbenou rekreační zónu, která se bavíc propojením s Městskými sady výrazně rozšířila, opět naplno využívat,“ řekl primátor Tomáš Navrátil.

blank

Stavbu provázely komplikace. „Hned po jejím zahájení v roce 2020 došlo k nečekanému zvýšení hladiny o metr a půl. Proto se zde musel postavit tzv. přepouštěcí kanál. Ten dnes přepouští hladinu vody a reguluje tak přesnou výšku vody ve Stříbrném jezeře. Zvýšení hladiny bylo zřejmě způsobeno tím, že v areálu bývalého Ingstavu došlo k propadu parkoviště. Šlo o propad bývalé šachty. Proto pak Ministerstvo životního prostředí zadalo zkoumání všech dalších šachet, které v okolí jezera byly. Jedna z nich byla přímo na našem staveništi. Všechny šachty byly následně sanovány,“ vysvětlil Romeo Doupal, který měl na starosti technický dozor investora stavby.

Podle vedoucího projektu z divize 1 společnosti Metrostav Michala Rádka revitalizace Stříbrného jezera zahrnuje stavebně zajímavé prvky, jako je lávka pro pěší a cyklisty s rozpětím 66 metrů, kterou tvoří jednopolová visutá konstrukce s oboustranným zavěšením na kabelech kotvených do koncových pylonů. „Pro výškové uspořádání a modelaci terénních úprav jsme použili jurský vápenec. Jsme rádi, že se i přes výše uvedené těžkosti podařilo projekt dokončit a že s příchodem hezkého počasí začne sloužit Opavanům k rekreaci a sportu,“ doplnil Rádek.

Ilustrační obrázek

Vznik jezera souvisí v těžbou sádrovce, od něhož je odvozen i lidový název pro toto jezero – Sádrák. Sádrovec se začal na Opavsku těžit zřejmě v roce 1849. V letech 1961 až 1963 byly zjištěny až trojnásobné průsaky vod z řeky Opavy do prostoru těžby. V roce 1964 se však objevil natolik silný proud, že se ho již zastavit nepodařilo. Zhruba deset metrů tryskající mohutný proud celý lom zatopil. Stačil na to pouhý jeden měsíc.

Scroll to Top