Jindřichův Hradec hospodařil s přebytkem 82 milionů

blank

Město oproti předpokladu v roce 2022 hospodařilo s více než osmdesátimilionovým přebytkem, původně předpokládalo schodek 151 milionů. Ve skutečnosti byly výdaje nižší a příjmy vyšší, než Jindřichův Hradec očekával. Pro letošní rok zastupitelé schválili rozpočet se schodkem 382 milionů.

„Loňský přebytek vzniknul na základě nevyčerpatelných položek v některých kapitolách. Totiž ne všechny investiční akce, které jsme plánovali, se uskutečnily. Navíc jsme získali podstatně vyšší částku ze sdílených daní, což samozřejmě způsobil nárůst cen,“ uvedl místostarosta Radim Staněk (ODS). Výdaje loni činily 623 milionů, příjmy 706 milionů.

Pro rok 2023 zastupitelé odsouhlasili rozpočet se schodkem 382 milionů korun, návrh počítá s výdaji ve výši 1,04 miliardy a příjmy 665 milionů. „Schodek vypadá hrozivě, ale musíme si uvědomit, že přibližně 300 milionů korun představuje investice na opravu čistírny odpadních vod. Pokud bychom plánovali rozpočet bez ní, dostali bychom se na schodek na úrovni kolem 80 milionů korun. A to je deficit, který se zde plánoval i v minulých letech,“ uvedl starosta Michal Kozár (ANO).

Modernizace čistírny se promítla také do loňského hospodaření, radnice vyčlenila 57 milionů na zahájení opravy, ale částku nevyčerpala. Práce začnou letos. „Vyhodnocujeme druhé kolo výběrového řízení a předpokládám, že bychom v průběhu června měli vybrat dodavatele této významné akce,“ doplnil Staněk.

Scroll to Top