Holubice na hraně čistírenské kapacity

blank

Bytová zástavba v Jihomoravském kraji zvyšuje nápor na čistírny odpadních vod. Například obec Holubice, která leží necelých dvacet kilometrů od Brna, se potýká s rychlým nárůstem počtu obyvatel. I zde totiž stavební boom zapříčinil, že přestává kapacitně stačit čistírna odpadních vod. Věnoval se tomu Český rozhlas.

Obec loni zkolaudovala zkapacitnění čistírny, kterou využívá od roku 2013. Letos už je plná kapacita. Dále se obec musí zaměřit na výstavbu nové mateřské školky a rozšíření základní školy. Některé děti nyní musí dojíždět do okolních obcí.

Náporem na jihomoravské čistírny se zabýval také portál idnes.cz. Například v Bučovicích u Vyškova se bude do čistírny investovat 120 až 150 milionů. Vodovody a kanalizace Břeclav se postupně pustí do rozšiřování v Pohořelicích, Hustopečích a Velkých Pavlovicích. Vodárenská akciová společnost připravuje zkapacitnění čistíren společně s vlastníky objektů a dalších sítí.

„A to na základě plánů financování úprav a aktuálního stavu nebo potřeby nových zařízení. Vychází se tedy z nutnosti rekonstrukce u pravidelné obnovy nebo například ze stáří technologií či plánovaného rozvoje. Právě ten zahrnuje stavby nových domů a podnikatelských objektů v lokalitě, kdy stávající zařízení už nestačí pojmout předpokládané množství odpadní vody,“ vysvětlila mluvčí Vodárenské Iva Librová.

Zdroj: irozhlas.cz

Scroll to Top