Havířov: Čerpadla koupaliště bude pohánět čistá energie

blank

Letní koupaliště Jindřich, které prošlo v minulých letech významnou modernizací, čeká další  proměna. Na střeše provozních budov vyroste fotovoltaická elektrárna s instalovaným výkonem až 84 kW, která výrazně přispěje k zefektivnění provozu. Zakázku zrealizuje Green Energy Capital, dceřiná společnost ČEZ ESCO, která elektrárnu vybuduje spolu s další společností z ČEZ ESCO, firmou ENVEZ. Havířov o tom informoval na svém webu.

„Na střechy provozních objektů koupaliště instalujeme ještě letos přibližně 150 fotovoltaických panelů, elektrárna bude mít instalovaný výkon až 84 kW. Vybudujeme ji v projektu Fotovoltaika za korunu, což znamená, že Havířov nebude muset do nových zdrojů investovat. Městu to přinese výrazné snížení nákladů na provoz a zároveň další posun k zelené energetice,“ vysvětlil generální ředitel společnosti ENVEZ Martin Václavek.

Efektivní provoz 

Podle oslovených odborníků bude elektrárna produkující elektřinu ze slunce pro koupaliště efektivní, protože nejvíce jí vyrábí právě v létě, kdy je areál v plném provozu. Podle předpokladů se v lokalitě využije 68 % energie, kterou elektrárna za rok vyrobí, přičemž fotovoltaické panely by měly pokrýt 22 % roční spotřeby koupaliště.

blank

Oblíbené místo k rekreaci

Koupaliště je mezi místními oblíbeno. „Když je v létě hezky, máme každý den plno. V roce 2022 se návštěvnost vyšplhala přes 50 000 osob. Podle jejich ohlasů i odborníků ze servisních firem, kteří nám zajišťují údržbu, jde o nejmodernější koupaliště v regionu, ale to nám nestačí. Chceme dále pracovat na jeho rozvoji – před dvěma lety jsme vybudovali beachvolejbalový areál, letos chceme realizovat generální opravu chlorovny, která je součástí úpravny vody. Inovaci si zaslouží tobogany a v plánu máme opravu naší chlouby, desetimetrové skokanské věže. Takže peníze ušetřené na energiích se nám budou opravdu hodit,“ řekl primátor Josef Bělica.

Otevření koupaliště pár let po založení města

Havířovský areál byl veřejnosti otevřen 1. července roku 1961. Mladé město horníků dostalo veřejné koupaliště jen šest let let po svém založení. Hlavní atrakcí plovárny byl tehdy velký bazén s železobetonovou vanou. Velká rekonstrukce proběhla v letech 2001 až 2004. Poslední modernizace se uskutečnila v roce 2020.

Scroll to Top