Coca-Cola pro vodarenství.cz: zdražování energií má na nás výrazný dopad

blank

Zdražování energií negativně ovlivňuje dominantní většinu odvětví a společností. Redakce vodarenství.cz v této souvislosti oslovila Coca-Colu, která je největším výrobcem nápojů na světě. Svým spotřebitelům ve více než 200 zemích nabízí přes 500 značek perlivých i neperlivých nápojů. S ředitelem řízení dodavatelského řetězce Coca-Cola HBC Česko a Slovensko Janem Turkem jsme hovořili o tom, kolik hektolitrů vody ročně na výrobu nápojů společnost v regionu spotřebuje, jakou metodou spotřebu monitoruje, jestli má nasmlouvanou cenu energií pro rok 2023 nebo jaké další významné projekty připravuje.

„Z důvodu zvyšování objemu výrovy je pro nás klíčové sledovat především ukazatel objemu spotřebované vody na jeden litr vyrobeného nápoje. Jsme pyšní na to, že i v nestandardním roce 2021 se nám podařilo tento ukazatel udržet na skvělých 1,69 litru. Při inovacích výrobního procesu neustále přemýšlíme nad možnostmi opakovaného využívání vody. V roce 2021 jsme takto opakovaně využili 9 870 kubíků, což je o 2 563 metrů krychlových více než rok předtím. Hlavní zdrojem vody je pro nás Káraný. Objem vody detailně monitorujeme jak při vstupu, tak při odtoku,“ řekl na úvod Turek.

Díky mokřadu se vrátí miliony litrů vody

Společnost v areálu svého výrobního závodu v pražských Kyjích vybudovala mokřad o rozloze 1,2 hektaru, který je umístěný za výrobním závodem a díky němu ročně vrátí 12,5 milionu litrů vody. Klíčovým projektem, na němž se podílí, je adaptace regionu Broumovsko na klimatickou změnu. Zde již tři roky Coca-Cola podporuje studie, které mimo jiné pomáhají zadržování vody v krajině. Region je pro ni důležitý vzhledem k tomu, že zde pramení voda prodávaná pod značkou Natura. „Velmi úzkou spolupráci máme i s vedením Prahy 14, pro tuto městskou část jsme zakoupili například 60 zavlažovacích vaků, které zabraňují povýsadbovému šoku. V této městské části podporujeme výstavbu zelených střech a výsadbu nových stromů,“ řekl Turek.

blank

Budoucnost v podobě obnovitelných zdrojů

Zdražování energií má na společnost výrazný dopad. „Přímý, kdy ale můžeme konečnou cenu ovlivnit díky tomu, že je potřebný objem elektřiny a plynu pro naše výrobní závody zajišťován a nakupován s časovým předstihem ve spolupráci s centrálním nákupem na základě vývoje ceny dané komodity na trhu. Proces je takto nastaven již řadu let a velmi se nám osvědčil. Nepřímý, kdy vnímáme v souvislosti s navyšováním cen komodit zdražení vstupních materiálů, nájemného apod. Do budoucna bychom se rádi zaměřili na získávání alespoň části potřebné elektrické energie pro naše výrobní závody z obnovitelných zdrojů,“ okomentoval Turek situaci v oblasti cen energií.

Společnost má s dodavatelem elektřiny na rok 2023 podepsanou smlouvu a již proběhly první nákupy. „Vývoj vodného a stočného neumíme v tuto chvíli posoudit. Ovlivňují ji ale z velké části investice do modernizace sítě, na kterou má zdražování energií dopad,“ pokračoval Turek.

Důraz na ochranu životního prostředí

Coca-Cola pracuje na revitalizaci zmíněného mokřadu ve spolupráci s neziskovou organizací Beleco. „Dokončujeme plnou automatizaci a obsluhu našeho výrobního areálu v Kyjích. Neustále se snažíme hledat a zavádět inovativní obalová řešení, která snižují ekologickou stopu, energetickou náročnost a představují dlouhodobě udržitelná řešení. Jedním z nich je i kartonový držák na plechovky – Keelclip™, který plnohodnotně nahrazuje dosud používané plastové fólie. Funguje na jednoduchém principu skládacího mechanismu, pomocí kterého je možné uchytit 4 až 8 plechovek najednou. Snazší je i následná manipulace pro zákazníka, který může velmi snadno odejmout jednotlivé plechovky s nápojem z držáku. Přesunem na KeelClip™ a kartonové balení, se zbavíme značné části plastových folií,“ přiblížil další projekty Turek.

Tato inovace v podobě minimalistického balení podle něj pomáhá významně snížit zátěž na životní prostředí, tedy množství plastů ve výrobě. Lokálně tím společnost nespotřebuje až 35 tun plastů ročně jen na českém a slovenském trhu.

Vozidla na CNG

„Systematicky také pokračujeme v obnově vozového parku směrem k uhlíkové neutralitě do roku 2040. V současnosti máme již v naší firemní flotile více než 170 aut na CNG – jedná se o užitkové i manažerské vozy VW Caddy, Škoda Scala a Octavie, dále 25 plug-in hybridů Škoda Superb, pro distribuci používáme 10 nákladních vozidel Mitsubishi Fuso, což jsou tzv. mild-hybridy s elektro-dieselovým pohonem,“ doplnil ředitel řízení dodavatelského řetězce.

Scroll to Top