30 milionů do sanace vodojemů ve Vítkově

blank

Náklady na končící sanaci zemního vodojemu dosáhly zhruba 18 milionů korun, rekonstrukce věžového vodojemu přijde na téměř 11 milionů. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt.

Komplexní modernizace zemního vodojemu s objemem 650 metrů krychlových, která začala loni na podzim, se blíží ke konci. Na ni naváže sanace sousedního věžového vodojemu s objemem 200 metrů krychlových pitné vody. Hotovo by mělo být na jaře příštího roku. Zemní akumulace ve Vítkově, jejíž komplexní modernizace právě končí, byl vybudován na počátku 70. let minulého století. Objekt byl v nevyhovujícím stavebně-technickém stavu.

Jeřáb snese kopuli z 38 metrů

„Ve vnitřní části objektu byly komplexně sanovány železobetonové a betonové konstrukce, opraveny stěny a stropy, očištěny a natřeny byly ocelové konstrukce, upraven byl systém odvětrávání a prostupy strojního potrubí. Rozšířeny byly také otvory pro vstup do suterénu, vyměněny byly dveře,“ řekl vedoucí investičního oddělení SmVaK Ostrava Dalibor Jurčák.

Ve venkovní části došlo k opravě fasády a soklové části včetně hydroizolace, vyměněna byla střešní krytina, stejně jako klempířské a zámečnické prvky na fasádě i střeše, zrekonstruován byl odvodňovací žlab. Věžový vodojem s objemem 200 metrů krychlových pocházející z roku 1977 bude sanován obdobným způsobem, jako tomu bylo v nedávné době u vodojemu v Albrechtičkách na hranici CHKO Poodří. Kopule bude jeřábem snesena z výšky 38 metrů na zem, kde proběhne sanace. Po jejím dokončení bude umístěna zpět. Akce odstartuje během letních prázdnin, hotovo by mělo být na jaře příštího roku.

Nové napojení vodojemu na kanalizaci

„Stávající plášť vodojemu bude odstraněn a nové opláštění akumulace bude provedeno z titanzinkové krytiny na roštu z hliníkových profilů kotveném na konstrukci nádrže. Po ošetření vnější ocelové konstrukce nádrže bude osazen nový hliníkový rošt včetně zateplení v podobě stříkané polyuretanové izolace. Veškeré stávající žebříky budou nahrazeny novými z nerezi, stejně jako všechny ostatní zámečnické prvky. Nové bude také napojení vodojemu na kanalizaci,“ sdělil dále Jurčák.

Významné investice na Opavsku

Modernizace infrastruktury pro výrobu a dodávky pitné vody na Opavsku si letos vyžádá více než 70 milionů, do odvádění a čištění odpadních vod poputuje dalších téměř 55 milionů korun. Od roku 2000 investovaly SmVaK Ostrava do výroby a distribuce pitné vody v moravskoslezském regionu celkem 6 miliard korun. Pět miliard směřovalo do odvádění a čištění vody odpadní. Celkem tedy společnost investovala 11,2 miliardy korun a další významné prostředky využila na opravy a údržbu svého majetku.

Scroll to Top