Obcím více než miliarda na energetické úspory i využívání vody

blank

ČR potřebuje lépe hospodařit se zdroji energie. Úspory u veřejných budov, efektivní hospodaření s dešťovou vodou nebo fotovoltaika na střechy – na to se zaměřují projekty, které se brzy rozeběhnou v sedmi desítkách českých a moravských obcí. Miliardovou dotaci pro ně z Národního plánu obnovy schválila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

„Dnešní energetická krize dopadá na všechny bez rozdílu. Energetické úspory a využívání obnovitelných zdrojů představují spolehlivé cesty ke snížení celkové spotřeby. O to víc je povzbuzující, že můžeme opět poslat mezi žadatele další miliardu korun v podobě schválených dotací právě na tyto typy projektů,“ řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Mnohé samosprávy pokračují v energetických úsporách veřejných budov a chystají další projekty, které jim náklady za spotřebovanou energii dále sníží. V aktuálně schváleném balíčku dotací z Národního programu Životní prostředí se dostalo na 36 obecních projektů, které řeší úspory energií ve veřejných budovách. Žadatelé, mezi nimiž jsou kromě obcí také střední školy, si v dotacích rozdělí 744 milionů korun.

Další oblastí je adaptace budov na změnu klimatu, například efektivním využíváním srážkové vody. Dotace na její zadržování a další využívání získaly čtyři desítky dalších obcí. „Rezervy v hospodaření s vodou nás pálí. Potýkáme se suchem, v Evropě aktuálně panuje velmi horké počasí, musíme být co nejlépe připraveni. O to víc mě těší přístup obcí, které se snaží myslet na vodu,“ podotýká Hubáčková. Ministryně schválila také další projekty z dotačních programů. Podporu z Modernizačního fondu získaly fotovoltaické elektrárny s výkonem do 1 MW, které budou vznikat často na střechách již stojících objektů.

Zdroj: MŽP

Scroll to Top