2002: povodeň na Strakonicku zničila střed obce

blank

Ačkoliv má Metelský rybník od roku 2004 novou hráz, obyvatelé obce Metly na Strakonicku stále mají v hlavách vzpomínky na 20 let starou událost. Povodeň jim zlikvidovala 13 domů a další objekty poničila. Starosta Předmíře Pavel Karlík, jejíž jsou Metly součástí, uvedl, že na tehdejší události už nikdo nezapomene. 

„Stalo se to sice už před 20 lety, ale z hlavy to lidé asi nikdy nedostanou. Kdykoliv delší dobu prší, nebo je předpověď, že se budou zvyšovat hladiny řek, jsou v Metlách pochopitelně nervóznější, aby se něco nestalo. Ale není se čemu divit, povodeň v roce 2002 byla opravdu tragická,“ řekl Karlík.

Před 20 lety se protrhla hráz rybníka, voda kompletně zničila střed vesnice. V Metlách žije pár desítek obyvatel. Zničených 13 domů představovalo podstatnou část obce. „Ale pokud se nemýlím, tak se s výjimkou jedné rodiny všichni, které povodeň zasáhla, zase vrátili. Díky tomu Metly žijou. Samozřejmě nedokážeme říct, jak by obec vypadala, kdyby povodeň v roce 2002 nebyla,“ sdělil dále starosta. Voda z rybníka způsobila škodu za 100 milionů.

Rok 2002 představoval vlnu solidarity. „V srpnu byly povodně a nějakou dobu trvalo, než voda opadla. A přesto už před Vánoci se lidé ze zničených domů stěhovali do nových. Vůbec si nedovedu představit, jak by se situace vyvíjela dneska. Nevěřím tomu, že by vzhledem ke všem administrativním záležitostem všechno postupovalo tak rychle,“ doplnil Karlík.

Zdroj: nasregion.cz

Scroll to Top