Vláda schválila novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2022

blank

Poslanecké sněmovně navrhne Vláda ČR zvýšit příjmy státního rozpočtu na letošní rok o 65 miliard, výdaje o 115 miliard, a tedy zvýšit schodek státního rozpočtu o 50 miliard korun na celkových 330 miliard. I tak bude schodek o 50 miliard nižší, než kolik navrhovala předchozí vláda Andreje Babiše.

„Přepracování návrhu státního rozpočtu, který připravila minulá vláda Andreje Babiše s cílem snížit nepotřebné výdaje, zvládla naše vláda už pár měsíců po jmenování. Tehdy jsme snížili schodek, který připravovala vláda Andreje Babiše, o sto miliard korun. To jsme netušili, jak se nám tyto úspory budou v následujících měsících hodit,“ konstatoval předseda vlády Petr Fiala.

Poukázal také na válečný konflikt na Ukrajině. „Nemohli jsme vědět, že o několik týdnů později vypukne 300 kilometrů od našich hranic válka, kterou rozpoutalo Putinovo Rusko a která je vojensky namířena proti Ukrajině, ale v oblasti energií, ekonomicky a jinak vede Vladimir Putin válku proti celému západnímu světu. Tato válka má samozřejmě přímý i nepřímý dopad na Českou republiku a má také dopad na státní rozpočet. To jsou dopady, se kterými námi původně schválený rozpočet nemohl počítat,“ připomněl Fiala.

Vláda zvýšené výdaje využila především na pomoc občanům a firmám.  Oproti původnímu rozpočtu se jedná o 115 miliard v letošním roce a dalších 51 miliard, které vláda plánuje vyčlenit na financování úsporného tarifu na energie v roce příštím. „Tyto peníze směřují na pomoc občanům a firmám. Připomenu jen některé výdaje: trojí valorizace penzí v letošním roce, úsporný tarif, příspěvek na dítě, snížení spotřební daně na naftu a další opatření, kterými naše vláda pomáhá snižovat dopady současné situace na občany České republiky,“ doplnil Fiala.

Zdroj: Vláda ČR

Scroll to Top