Lužické hory: K Chřibským vodopádům

blank

Necelé dva kilometry od centra malebného městečka Chřibská v Lužických horách narazíme na svazích Plešivce na drobném potůčku na dva vodopády. Stupně jsou tvořeny pískovcovými lavicemi, po nimiž se nacházejí výrazné skalní převisy.
K místu se dostaneme z centra Chřibské po žluté turistické značce. Úzké údolí se strmými svahy, jímž potůček protéká dýchá poklidnou atmosférou a během letního horka také příjemným chládkem. Úzká cestička vede až pod samotný vodopád, který je během suchého období na vodu velmi skromný. Cesta nad vodopády vede po schůdcích, ze stezky je pěkný výhled na úzkou soutěsku potoka.
Zpět do městečka se není nutné vracet stejnou cestou. Je možné pokračovat výraznou lesní cestou, na kterou narazíme nad vyhlídkovou trasou nad kaňonem. Stezka vede kolem řady působivých skalních útvarů, budeme mít výhled také na Horní Chřibskou a místní sklárny, které byly po šesti stech letech existence uzavřeny v roce 2007. Jejich areál působí poněkud smutně a zanedbaně. Na kraji lesa se stezka spojí se žlutou turistickou trasou, po níž jsme šli nahoru. Budeme zde mít hezký výhled na krajinu a podhorské louky Lužických hor, Chřibskou i vrcholy na opačné straně údolí, jako jsou Kamzičí vrch nebo Studenec.
Před návratem do centra se můžeme zastavit také na přírodním koupališti vybudovaném na potoce, který formuje námi navštívené vodopády. Žádný aquapark, přírodní koupaliště, kde se mírně zastavil čas. S pohodovým občerstvením a příjemnou venkovskou atmosférou. Tady je svět ještě v pořádku…

Foto: Marek Síbrt

blank blank blank blank

blank blank blank blank

Scroll to Top