Paul: Nejdůležitější je znát svoji spotřebu vody

blank

Odborníci se podle portálu Podnikatel.cz shodují na tom, že ohledně šetření vody v podnicích platí podobná pravidla jako v domácnostech. Kromě toho je možné naplánovat si větší projekt související například s využitím dešťové vody, její recyklací nebo cirkulací. S tím může pomoci také aktuální výzva ministerstva průmyslu a obchodu. Server zajímala reakce ředitele Vodovodů a kanalizací Jiřího Paula.

Ten říká, ačkoliv to může znít banálně, že nejdůležitější je znát svoji spotřebu vody a pravidelně ji kontrolovat: u menších provozů alespoň každý měsíc, u větších denně. Tím odhalíte  případné úniky vody. Pak má smysl se zaměřit na jednotlivé typy spotřeby a technologické procesy. Určitě se podle něj vyplatí zaplatit pár stovek za dálkový přenos stavu vodoměru, dnes snadno doplnitelný o automatickou kontrolu a posílání alarmu.

Miroslav Maňásek, obchodní ředitel společnosti Aquarex WATERPROFIT, podotýká, že pro každý průmyslový provoz je šetření individuální. Obecně je podle něj dobré se podívat na možnosti modernizace technologií, které například (proti stávajícím) vodu již nevyužívají nebo ji využívají významně méně.

To podle Maňáska můžou být jak přímo výrobní technologie nebo podpůrné technologie zejména v oblasti chlazení (například otevřená chladicí věž vs. adiabatické či hybridní chlazení). Další významnou oblastí, kde se dá voda ušetřit, je její čištění a recyklace. Samozřejmě podle něj tato opatření fungují nejlépe tam, kde je spotřeba vody a její případné vypouštění nebo čištění v objemech alespoň jednotek kubíků za hodinu.

Zdroj: Podnikatel.cz

Scroll to Top