Policisté trénovali na Slezské Hartě

blank

Evakuaci 20 osob z lodi trénovali moravskoslezští policisté. Cvičení probíhalo na nádrži Slezská Harta. Podíleli se na něm policisté ze speciální pořádkové jednotky a z obvodních oddělení Těrlicko, Bruntál a Nošovice. Zkoušeli i vyhledávání osob a předmětů pod hladinou. Informovaly o tom Události Ostrava.

Slezská Harta, která je vyhledávaným cílem turistů, sehrála významnou roli při povodních v roce 1996 a 1997. Její stavba byla zahájena v roce 1987 a po listopadovém převratu se opakovaně objevovaly pochybnosti o tom, zda je dílo potřeba a jestli práce nezastavit. V devadesátých letech byly práce značně utlumeny a kolem budoucnosti se vznášely otazníky. Kromě růstu cen stavebních prací totiž začala klesat spotřeba pitné vody.

Nádrž zachránil vysoký stupeň rozestavěnosti posudky expertů o ochraně před povodněmi, ale také proti případnému suchu a nedostatku vody v níže ležícím Kružberku. Vláda chybějící prostředky na dostavbu uvolnila v lednu 1996 a v listopadu 1997 byla nádrž oficiálně uvedena do provozu. Náklady se vyšplhaly na 2,5 miliardy korun a další tři čtvrtě miliardu stála stavba vodovodního přivaděče.

Ilustrační foto 

Scroll to Top