Povodí Moravy čistí Brněnskou přehradu

blank

Vodaři odklízejí množství splaveného materiálu. Přibližně sto tun odpadu (převážně větve, odpadky, pet lahve) do ní přinesly zvýšené průtoky v tocích v zimě. 

Jak uvedlo Povodí Moravy, spláví se drží u hráze přehrady, odkud je vodohospodáři vytahují pomocí těžké techniky. Další předměty a materiál se nachází především v zátokách. Pracovníci podniku ho odklidí manuálně. Těžbu z hráze zahájili ve středu 13. dubna, v průběhu čtvrtka úklid z hráze dokončí. Další průběh uklízecích prací je závislý na počasí.

„Zaměstnanci Povodí Moravy s pomocí bagrů a jeřábů spláví odebírají z hladiny a nakládají na nákladní auta. Následuje proces usušení a roztřídění materiálu na plasty, dřevo a další, po kterém je možné vytěžené spláví ekologicky zlikvidovat,“ vysvětlil podnik.

Loni Povodí Moravy z odklidilo z přehrady asi 100 tun. Předloni to bylo dokonce rekordních 500 tun. Na vině byly povodně. Jak upozornili vodaři, některé druhy splaveného materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Vedle přírodního materiálu se do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat také různé předměty a materiály z načerno založených skládek.

Scroll to Top