Vyšší náklady zdražují vodu

blank

Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací přistoupila ke změně ceníků většina dodavatelů v zemi. Stojí za tím zejména drahé energie a nutné investice do obnovy infrastruktury. Zatímco loni byla průměrná cena jednoho kubíku vody zhruba 93 korun, letos je to kolem 98 korun.

„Samozřejmě většina vodárenských společností zdražuje. Když se podíváte na růst cen energií, ale i dalších komodit. Vodárenské společnosti nakupují chemické přípravky, tak tam jsou meziroční nárůsty cen v řádu desítek procent,“ vysvětlil pro Radiožurnál ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Vilém Žák. Nejlevnější vodu mají ve slezském Krnově. Zde za kubík vody platí zhruba 56 korun. Nejvíce v severočeském Frýdlantu, přes 138 korun. Frýdlantská vodárenská společnost zdražila téměř o deset procent.

„Cena rostla čtyři roky po sobě a my jsme tvořili dostatečné prostředky pro obnovu. Mám tady takový výpočet – za vodné a stočné si dohromady čtyřčlenná rodina při nějaké průměrné spotřebě, o které se uvažuje jako o 144 kubících za rok, platí o 141 korun víc,“ sdělil ředitel Petr Olyšar. I podle něj za tím jsou primárně vysoké náklady na energie. Vodu zdražují také investice do obnovy sítě.

Například Severočeská vodárenská společnost letos proinvestuje téměř dvě miliardy, ještě více, zhruba dvě a tři čtvrtě miliardy, vydá Praha. „V roce 1990 Pražané za kubík vody platili 80 haléřů, v roce 2000 to bylo necelých 33 korun za tisíc litrů vody a letos už to máme 108 korun za tisíc litrů vody. A je to nejvyšší cena v historii Prahy,“ popsal mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Scroll to Top