Češi měří vodu v Peru

blank

Technická univerzita v Liberci se podílí na výzkumu dramatických dopadů klimatických změn na přírodu a obyvatele peruánských And. Vědci ve velehorách monitorují prostřednictvím klimatických a hydrologických stanic ústup ledovců a s tím spojený úbytek vody.

Projekt Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který vede objevitel pramenů Amazonky Bohumír Janský, aktivně podporuje i člen Katedry geografie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Kocum. Síť stanic instalovaných v regionu pramenů Amazonky sleduje vliv změny klimatu a tání ledovců na vodní zdroje pro místní obyvatelstvo a umožňuje navrhovat řešení. Češi v Latinské Americe používají sofistikované automatické stanice od společnosti FIEDLER AMS z Českých Budějovic. Dokáží měřit teplotu a vlhkost vzduchu, intenzitu slunečního záření, úhrn srážek, rychlost a směr větru nebo teplotu půdy v různých hloubkách pod povrchem.

„Oblast má významný potenciál pro další výzkum a spolupráci mezi TUL, Univerzitou Karlovou a peruánskými univerzitami či vědeckými institucemi. Místní autority od vodohospodářů až po výzkumné ústavy projevují velký zájem o pokračování spolupráce s námi prostřednictvím dalších projektů. Umožnily by nám optimálně doplnit síť klimatických a hydrologických stanic tak, aby co nejpřesněji monitorovaly závažnost probíhající změny klimatu. Rád bych v případě úspěšného získání další grantové podpory do projektu zapojil i další odborníky z TUL a rozšířil tým, který by se tímto atraktivním tématem kontinuálně v budoucnu zabýval,“ říká Jan Kocum.

Český tým by také chtěl v průběhu příštích dvou let nainstaloval další přístroje v Cordillera Vilcanota nedaleko masivu Nevado Ausangate. Jedná se o jednu z nejzaledněnějších oblastí Peru, kde v důsledku tání ledovců hrozí průtrže glaciálních jezer.

Fotogalerie zde.

Scroll to Top