Na vodovod v ČR napojeno 95 % populace

blank

Podle údajů Českého statistického úřadu z loňského roku je v naší zemi na vodovod napojených přes deset milionů lidí, tedy zhruba 95 procent populace. Celková spotřeba přitom oproti předchozímu roku o něco poklesla. Upozornil na to Deník.

Podle úřadu to v přepočtu na obyvatele dělá asi pět litrů na osobu a den, za poklesem ale stojí především průmysl a firmy a podepsal se na něm covid, kvůli němuž byly omezené služby, pohostinství nebo cestovní ruch a zčásti i průmysl. V domácnostech spotřeba pitné vody podle statistiků o půl litru na osobu a den vzrostla. Odborníci za tím vidí práci z domu či školáky na distanční výuce.

Například obyvatele metropole spotřebovali v roce 2020 v průměru 112,5 litru na osobu a den, lidé na Zlínsku si vystačili s rovnými osmdesáti litry. Deník dále uvedl, že podle propočtů zhruba polovinu pitné vody spotřebujeme na mytí a osobní hygienu, další velkou položku představuje splachování WC a na třetím místě je praní.

Výrazné jsou rozdíly v cenách v jednotlivých regionech. Zatímco většina vodárenských společností účtuje platbu podle množství odebrané vody, některé firmy mají ceny sice opticky nižší, ale připočítávají k nim roční poplatek za vodoměr, vysvětlil Deník.

V současnosti je nejdražší voda v Libereckém a Ústeckém kraji, kde od nového roku stojí 112,45 koruny za kubík. V Brně platí za stejné množství vody o 25 korun méně. Ještě levnější je voda v Karlových Varech a Českých Budějovicích, kde se ale do konečného účtu pro domácnost projeví platba za vodoměr.

Scroll to Top