Vláda chce chránit vodu ústavně

blank

Vládní koalice chce podle programového prohlášení do konce roku 2022 předložit návrh na ústavní ochranu vody. V oblasti životního prostředí také plánuje novelu zákona o ochraně půdy a zpřísnění pokut za poškozování životního prostředí. Do poloviny roku chce kabinet prezentovat dopadové studie pro návrhy vyplývající z takzvané Zelené dohody pro Evropu.

„Ochranu vody a jejích zdrojů považujeme za národní zájem, a proto do konce roku 2022 předložíme návrh na ústavní ochrany vody,” stojí například ve vládním prohlášení. Dokument uvádí jako prioritu zadržení vody v krajině a obnovu přirozeného vodního režimu. Dále vláda slibuje, že podpoří tisíce projektů obnovy mokřadů, tůní, malých nádrží, ochrany biotopu a revitalizace toků.

Vznik nových vodárenských nádrží má být povolen jen výjimečně pro účely zásobování obyvatel pitnou vodou. Koalice rovněž plánuje revizi předpisů ohledně šetření a likvidace ekologických havárií a nakládání s toxickými a nebezpečnými látkami. „V roce 2022 navrhneme příslušné změny a zpřísnění pokut za poškozování životního prostředí, aby vycházely z potenciální škody,” uvádí prohlášení.

Scroll to Top