CzechTrade: Projekt Čisté Srbsko napomůže ochranně vodních zdrojů

blank

Díky investičnímu plánu má být zajištěna výstavba komunální infrastruktury na území více než 80 % místních samospráv v Srbsku. Investice dosáhnou 3,6 miliardy eur. Jak uvedl kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko, výstavba komunální infrastruktury a infrastruktury na likvidaci tuhého komunálního odpadu Čisté Srbsko, jež je v gesci ministerstva výstavby, infrastruktury a dopravy, je koncipována na základě potřeby vyšší míry ekologického hospodářství a ochrany vodních zdrojů.

V plánu je výstavba sítě v délce přes 5569 kilometrů, 183 zařízení na čištění odpadních vod, a sanace, rekonstrukce, rekultivace a výstavba center pro nakládání s tuhým komunálním odpadem ve městech Niš, Kragujevac, Kraljevo a Pančevo. Stavby představují investici v celkové hodnotě 3,6 miliardy eur a budou částečně pokryty ze státního rozpočtu a částečně komerčními půjčkami.

V první fázi je podle kolektivu pracovníků v plánu vybudovat 26 zařízení na čištění odpadních vod a přibližně 700 kilometrů nové kanalizace na území 14 měst a obcí. V roce 2022 by měly být v závislosti na výši vyčleněných financí podepsané smlouvy o výstavbě s obcemi Ada, Malo Crniće, Golubac-Vinci, Lučani, Svilajnac, Tutin, Velika Plana, Merošina, Zaječar, Mladenovac, Rekovac, Bujanovac, Smederevska Palanka, Vranjska Banja, Aleksandrovac, Subotica, Vladimirci, Ub, Žagubica, Doljevac, Vlasotince, Sopot, Gadžin Han, Vrnjačka Banja, Leskovac, Prokuplje, Valjevo, Sjenica a Koceljeva.

Někdejší ministr Petříček je pro vstup Srbska v EU

Bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček navštívil zemi s delegací podnikatelů 30. března 2021 Srbsko. Kromě zahájení česko-srbského business fóra jednal s prezidentem Aleksandarem Vučićem, premiérkou Anou Brnabićovou, předsedou Národního shromáždění Ivicou Dačićem a ministrem zahraničí Nikolou Selakovićem. Hlavními tématy jednání byly podle ministerstva zahraničních věcí rozvoj vzájemného obchodu, podpora regionální spolupráce, směřování Srbska do EU, vývoj pandemie i restart turistiky.

„Spolupráce se západním Balkánem a jeho budoucí integrace do EU je jednou z priorit české zahraniční politiky. Je to cesta ke stabilitě a prosperitě celého regionu. Podmínkou pokračování přístupových jednání je mimo jiné zlepšení vztahů mezi Bělehradem a Prištinou. Z tohoto pohledu oceňuji dosavadní pokrok. Srbsko je na dobré cestě do EU, je třeba, aby v reformách pokračovalo,“ uvedl šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Jedním z klíčových témat byl vzájemný obchod. I přes pandemii koronaviru dosáhla obchodní výměna v roce 2020 více než 30 miliard korun a za poslední desetiletí se ztrojnásobila.

„Tento rychlý růst očekáváme i v budoucnu, čeští exportéři se mohou prosadit zejména v strojírenství, energetice, lázeňství, recyklování, zemědělství, ale mohou přispět také k rozvoji městské hromadné dopravy nebo dopravy na železnicích,“ poznamenal Petříček. Jak dále uvedlo ministerstvo, českou delegaci do Srbska tvořili zástupci celkem 16 subjektů, například AŽD Praha, Škoda Transportation, LS Royal Mariánské lázně, Sigma DIZ Lutín, Asociace chemického průmyslu nebo Vodní zdroje Praha.

Tristní stav vodohospodářské infrastruktury

Jak již dříve upozornily například Hospodářské noviny, v Srbsku, které se dodnes vypořádává s krvavým rozpadem Jugoslávie v 90. letech, měla občanská válka drastický dopad na hospodářství. V součtu s dlouhodobou politickou nestabilitou, častými změnami ekonomických priorit a odkládáním investic do takzvaných zelených technologií, je výsledkem tristní stav tamějšího odpadového hospodářství, čistíren odpadních vod, emisí v průmyslu a energetiky.

Scroll to Top