D3 s mostem přes řeku povede Posázavím

blank

Koncem roku 2021 došlo ke klíčovému rozhodnutí v přípravě léta diskutované středočeské části dálnice D3. Nejvyšší správní soud (NSS) ukončil vleklý spor o to, kudy dálnice povede, když odmítl kasační stížnost proti plánům Středočeského kraje. Dálnice povede přes Posázaví.

O verdiktu soudu informoval portálZdopravy.cz ministr dopravy Martin Kupka a potvrdil jej mluvčí kraje David Šíma. Rozsudek je přístupný na internetu. „Další opravné prostředky již nelze proti koridoru uplatňovat, a proto je v rámci krajské dokumentace stabilizovaný,“ sdělil Šíma. Dálnice se v této variantě napojí na Pražský okruh u Jesenice a na jih povede kolem Jílového, Netvořic a Maršovic dále na Heřmaničky.

Na Benešov ji napojí šestikilometrová Václavická spojka, kterou rovněž stabilizovala první aktualizace ZÚR a která byla také předmětem žaloby. Součástí stavby bude deset mimoúrovňových křižovatek, sedm tunelů o celkové délce sedm kilometrů či most přes Sázavu.

Celkem jde o 58,6 kilometru rozdělených do pěti úseků. ŘSD je chce zprovoznit všechny najednou. „V novém řízení dle našich předpokladů opět dochází k průtahům ve všech správních krocích, odpůrci požadují prodloužení lhůty na zpracování oponentních posudků, následně je posudek ze strany odpůrců do řízení doložen a úřad musí opět s tímto novým podkladem seznámit všechny účastníky řízení a stanovit lhůtu pro seznámení s podkladem,“ uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. To aktuálně předpokládá, že středočeský úsek D3 se bude stavět v letech 2025 až 2029, podle organizace jde nicméně o „silně optimistický“ předpoklad.

Posázaví je český kulturní a turistický region podél toku řeky Sázavy. Je zhruba rozpůlen mezi kraje Vysočina a Středočeský, podobně geomorfologicky mezi Českomoravskou vrchovinu a Středočeskou pahorkatinu. Historicky leží prakticky celé Posázaví v Čechách, pouze malá část na nejhořejším toku Sázavy je na Moravě.

Zdroj: zdopravy.cz

Scroll to Top