Nad Jord├ín k Ryt├ş┼Öi i ├║pravn─Ť vody

blank

O v├Żletu k┬áJord├ínu, na┼í├ş nejstar┼í├ş n├ídr┼żi, kter├í byla v┬ájiho─Źesk├ęm T├íbo┼Öe vybudov├ína v┬ádob─Ť, kdy Kry┼ítof Kolumbus objevil Ameriku, jsme psali zde. Tentokr├ít jsme do centra metropole husitstv├ş vyrazili b─Ťhem druh├ęho adventn├şho v├şkendu, kdy kraj b─Ťhem brzk├ęho r├ína pokryl prvn├ş sn├şh, kter├Ż b─Ťhem dne postupn─Ť odt├íval.

P┼Öi cest─Ť od autobusov├ęho n├ídra┼ż├ş jsme se u b┼Öehu Jord├ínu tentokr├ít nevydali sm─Ťrem k┬ám─Ťstsk├ęmu centru, ale na opa─Źnou stranu ke skaln├şmu ├║tvaru Ryt├ş┼Ö a Harfov├ęmu mostu. Pod├ęl b┼Öehu vede ─Źerven├í turistick├í zna─Źka, tu je ale dobr├ę v┬ám├şstech, kde kon─Ź├ş proch├ízkov├í cesta a za─Ź├şn├í louka opustit a vystoupat p├ír des├ştek metr┼» nahoru k┬á┼żelezni─Źn├şmu koridoru. Pr├ív─Ť z┬átohoto m├şsta se otev┼Öe kr├ísn├Ż v├Żhled na historick├ę centrum s┬ádominantami v┬ápodob─Ť kostela Prom─Ťn─Ťn├ş P├ín─Ť (na ho┼Öe T├íbor, chce se dodat), renesan─Źn├ş radnice a novorenesan─Źn├şho spole─Źensk├ęho centra St┼Öelnice, kter├í se b─Ťlostn─Ť leskne jako p┼Öedvoj renesan─Źn├şho centra m─Ťsta.
Kr├ísn├Ż v├Żhled dopl┼łuje Sokolsk├í plov├írna a sportovn├ş are├íl p┼Ö├şmo naproti vyhl├şdce. Nalevo pak uvid├şte z├ístavbu Nov├ęho m─Ťsta.

Stezka v├ís kolem z├ítoky dovede na louku, na jej├şm┼ż okraji byl postaven vodojem a pod n├şm ├║pravna vody, n─Ťkdy podle skaln├şho ├║tvaru nad vodn├ş hladinou pod n├ş naz├Żvan├í tak├ę U Ryt├ş┼Öe. Ta byla p┼Öed n─Ťkolika lety zrekonstruov├ína a funguje jako z├ílo┼żn├ş zdroj pro m─Ťsto. To je jinak napojeno na Vod├írenskou soustavu Ji┼żn├ş ─îechy, kdy zdrojem je n├ídr┼ż ┼ś├şmov a voda je n├ísledn─Ť upravov├ína v┬á├║pravn─Ť vody Plav. ├Üpravna U Ryt├ş┼Öe m├í kapacitu 50 litr┼» za sekundu, v┬ákrizov├ęm re┼żimu je schopna vyr├íb─Ťt v├şce ne┼ż 100 sekundov├Żch litr┼» pitn├ę vody.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top