1500 jedlí na Radhošti zadrží vodu

blank

Zalesňování Beskyd pokračuje. Pivovaru Radegast a ČSOP Salamandr se za přispění dobrovolníků povedlo během jediného dne vysadit přes 1500 sazenic jedlí na severních svazích hory Radhošť v Moravskoslezských Beskydech.

„Nové jedle jednak přispějí k návratu různorodosti do krajiny, jednak zlepší zasakování vody na prudkých svazích,“ uvedl Josef Jalůvka, manažer značky Radegast. Beskydské lesy tvořily dříve jedle a buky až z 86 %.

„Sazenice jedlí jsme vypěstovali ze semen původních stromů, které mají jedinečné genetické vlastnosti. Díky tomu jsou mnohem lépe přizpůsobeny do těžkých podmínek beskydských vrcholů,“ vysvětlil Vojtěch Bajer, předseda ČSOP Salamandr, neziskové organizace, která se mimo péče o vybrané beskydské mokřady věnuje také zalesňování.

Pivovar Radegast investoval za posledních 12 let desítky milionů korun do vodohospodářských projektů a během tohoto období snížil spotřebu vody potřebnou na výrobu piva o 38 %. V posledních třech letech spotřebovává průměrně 2,54 hektolitru vody na výrobu 1 hektolitr piva.

Scroll to Top