Do ┼Żamberku za histori├ş a vod├írensk├Żmi stavbami

blank

┼áestitis├şcov├Ż ┼Żamberk le┼ż├ş v┬ápodh┼»┼Ö├ş v├Żchodn├ş ─Ź├ísti Orlick├Żch hor nedaleko n├ídr┼że Pastviny v┬á├║dol├ş Divok├ę Orlice a svaz├şch nad ┼Öekou. M─Ťsto je zaj├şmav├Żm tipem na v├Żlet a n├ív┼ít─Ťvu z┬ámnoha d┼»vod┼», jako je nap┼Ö├şklad ┼żidovsk├Ż h┼Öbitov, m─Ťstsk├ę muzeum, z├ímek a okoln├ş park, monument├íln├ş Kostel svat├ęho V├íclava nebo Tyr┼íova rozhledna na vrchu Roz├ílka. Pr├ív─Ť z├ímeck├Ż park a Tyr┼íova rozhledna jsou tak├ę m├şsta zaj├şmav├Żm zp┼»sobem spojeny s┬ávod├írenskou t├ęmatikou.

V parku toti┼ż naraz├şte na renesan─Źn├ş vod├írenskou v─Ť┼ż z┬áposledn├ş t┼Öetiny 16. stolet├ş. Ta byla p┼»vodn─Ť sou─Ź├íst├ş opevn─Ťn├ş z├ímku. Zachovan├í je do v├Ż┼íe t┼Ö├ş spodn├şch podla┼ż├ş, dal┼í├ş dv─Ť patra jsou z┬áobdob├ş baroka, posledn├ş patro z┬ákonce 19. stolet├ş bylo vyu┼żito pro um├şst─Ťn├ş vodojemu, kdy┼ż v─Ť┼ż ztratila sv┼»j obrann├Ż ├║─Źel. V─Ť┼ż m├í v├Ż┼íku 24 metr┼». Ty─Ź├ş se nad prudk├Żm svahem nad Z├ímeck├Żm rybn├şkem. P┼Öi podzimn├ş proch├ízce parkem popadan├Żm list├şm m├í m├şsto zaj├şmavou atmosf├ęru.

Kdy┼ż vyjdete nebo vyjedete k┬ávrchu Roz├ílka, krom─Ť zmi┼łovan├ę rozhledny a Kaple sv. Roz├ílie z┬áobdob├ş ran├ęho baroka postaven├ę na konci 17. stolet├ş jako pod─Ťkov├ín├ş za odvr├ícen├ş moru, zde naraz├şte na are├íl t┼Ö├ş vodojem┼». Ty zaji┼í┼ąuj├ş z├ísobov├ín├ş m─Ťsta pitnou vodou. Ta sem sm─Ť┼Öuje z┬ávrt┼» v┬á├║dol├ş Divok├ę Orlice a Rokytenky. T┼Öi vodojemy Roz├ílka I, II a III jsou vz├íjemn─Ť propojeny. Nejstar┼í├ş vodojem poch├íz├ş z┬ároku 1926, nejnov─Ťj┼í├ş z┬ároku 1984. Zat├şmco dva z┬ánich jsou v┬ádobr├ęm stavu a jsou po sanaci, posledn├ş z┬ánich p┼»sob├ş pon─Ťkud zanedban─Ť.

Foto. Marek S├şbrt

Scroll to Top