Studenti kopali tůně, aby udrželi vodu v krajině

blank

Žáci Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant vytvořili na školním pozemku několik tůní, čímž zrušili na poli odvodňovací zařízení, kterými zemědělci dříve odváděli vodu z lánů. Informoval o tom Deník.

„Zemědělství našich pradědů a prapradědů bylo postavené na menších políčcích, remízkách, stromech, které dokázaly v krajině zadržet vodu, jež byla pro dobrou úrodu nezbytná. Bohužel pozdější hospodaření zemědělců v družstvech šlo cestou jinou. Z malých polí vznikaly velké lány, remízky byly rušeny a přistoupilo se i k takzvané melioraci – tedy k odvodnění půdy. Cesta to nebyla pro krajinu správná, a proto se vracíme k osvědčenému a snažíme se vodu do krajiny vrátit,“ vysvětlil ředitel SŠHL Frýdlant Miroslav Kudrna.

Škola bude v roce 2022 vodní retenci krajiny na Frýdlantsku zlepšovat díky dvěma projektům Libereckého kraje. Vzniknou další tůně a mokřady, dále bude také vysazena vhodná zeleň jako například dub letní či vrba bílá, čímž bude docházet k dalšímu přerušení odvodňovacích zařízení.

Scroll to Top