Vodohospodáři mění lávky Jiráskova jezu v Českých Budějovicích

blank

Každá z lávek je dlouhá 28 metrů a váží přes devět tun. Jak uvedl Český rozhlas, na místo je technici usazují přímo z vody, z ponorných pontonů.

„Původně jsme plánovali, že využijeme jeřábů, ale s ohledem na prostor, který tu není, museli bychom asi kácet nějaké stromy, jsme nakonec zvolili soulodí ponorných pontonů. Naložíme na něj smontovanou lávku na břehu a soulodí ji doveze na místo,“ uvedl vedoucí projektu Milan Hromádka.

Operace je podle něj technicky náročná. „Museli jsme spočítat, jak bude soulodí velké, jaké potřebuje podpěry, kolik vody dát do pontonů, abychom lávku usadili na místo. V jižních Čechách je tato technologie použita poprvé,“ potvrdil Hromádka.

Dále je nutné z pontonu usadit ocelovou lávku na prázdné místo nad jedním z bubnů jezu. „Máme tam body vytyčené geodetem. Loď přijede přímo k jezu, zakotví a hydraulicky pomalu dáváme lávku do polohy na připravené kotvy a usazujeme,“ řekl dále vedoucí.

Výměna lávek patří k celkové rekonstrukci Jiráskova jezu v Českých Budějovicích. „Tím, že jez zmodernizujeme, zvýšíme jeho životnost. Jez je z 30. let minulého století a takto důkladnou rekonstrukci zažívá od svého uvedení do provozu poprvé,“ sdělil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Jiráskův jez zažil povodně v roce 2002. „Tyto extrémy přestál bez většího poškození, nicméně projevuje se celkové opotřebení za dlouhé roky používání. Už tedy bylo potřeba přikročit k celkové rekonstrukci. Bude se pracovat také na stavebních konstrukcích, na pilířích jezu, veškeré elektroinstalaci a také osvětlení,“ doplnil Roldán. Výměna lávek bude hotova v těchto dnech, oprava jezu bude trvat ještě rok a vyjde na 23 milionů.

Zdroj: Český rozhlas 

Scroll to Top