V Uherském Brodě stáčejí vodu z dešťů

blank

Důmyslný systém podzemních nádrží pod uherskobrodskou Základní školou Na Výsluní pomáhá zachycovat dešťovou vodu a podle potřeby ji posílá dál, třeba do technických služeb. Informoval o tom portál idnes.cz.

Pilotní projekt vyšel loni na podzim na 11 milionů. Na něj mají navázat další. Město chce také co nejdříve začít stáčet vodu rovněž ze střechy chrámu Mistra Jana Husa a výhledově také ze střech škol v Havřicích a Pod Vinohrady, ze zimního stadionu či z komplexu nemocnice s poliklinikou. U kostela se počítá s pořízením dvou podzemních nádrží. Každá pojme až 25 metrů krychlových vody, náklady na celý projekt by neměly přesáhnout milion korun.

„Peníze jsme si zatím do finančního výhledu na nový rok nevyčlenili, ale pokračování projektu je jisté. Ovšem jestli vše uskutečníme v novém roce, nebo až později, na to dnes odpověď nemám,“ řekl uherskobrodský místostarosta Petr Vrána. Zachycování srážkové vody z rozměrné kostelní střechy, jež zabírá plochu velkou bezmála 500 metrů čtverečních, by tak nemělo končit bez užitku.

„Jistě, kostelní střecha není tak velká jako ta na škole Na Výsluní, kde je plocha desetkrát větší, ale voda z kostela dokáže natropit velké problémy. Tak proč ji nevyužít,“ naznačil radní pro životní prostředí David Surý. Voda míří přímo do kanalizace v ulici Bratří Lužů. „Pokud jsou srážky vydatnější, tak je významně zatížená kanalizační stoka, která následně přes sběrač prochází přes křižovatku u železničního přejezdu. Tato místa pak bývají zatopená,“ popsal radní.

Voda z kostelní střechy vyřeší závlahu vegetace na přilehlé městské parcele. Radnice proto chystá vybudování svodné kanalizace, která začne usměrňovat vodu do podzemní akumulační nádrže. Obě nádrže budou stát na parcelách v majetku Uherského Brodu. „Město už chystá smlouvu na provedení záchranného archeologického výzkumu a následného dozoru pracovníky muzea. Je to nezbytné, neboť kostel Mistra Jana Husa leží v centru, tedy v místech s historickou hodnotou,“ doplnila mluvčí města Elen Sladká.

Zdroj: idnes.cz

Scroll to Top