Kvalita podzemních vod se mírně zlepšila

blank

Alespoň v jednom z ukazatelů byly totiž limity překročené v 82,4 procenta případů, což bylo o 1,7 procentního bodu méně než předloni. Uvádí to zpráva o stavu vodního hospodářství, Modrá zpráva. Upozornily na to České noviny.

Podle serveru stát loni sledoval 366 jakostních parametrů u 695 objektů, kde byly zastoupené prameny, mělké a hluboké vrty. Nejvýrazněji překračují limity pesticidy. Podle zjištění Českých novin dále v podzemních vodách překračovaly limity anorganické látky, jako jsou amonné ionty, dusičnany a fosforečnany, organické látky nebo kovy.

Kvalitu vod kritizoval v létě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Stát totiž podle něj dal v letech 2013 až 2020 z evropských peněz a ze státního rozpočtu 2,7 miliardy korun na monitoring kvality vody a modernizaci technologií v úpravnách vody, přesto se kvalita povrchových ani podzemních vod podle NKÚ nezlepšila. Ministerstvo zemědělství se závěry NKÚ nesouhlasí a uvedlo, že jsou závěry zkreslené a kvalita pitné vody v ČR je na vysoké úrovni a pro zdraví lidí bezpečná.

Podle ministerstva je třeba odmítnout, že se kvalita povrchových a podzemních vod v ČR zhoršovala a zvyšovalo se množství pesticidů ve vodě. Jde o hrubé nepochopení a dezinterpretaci údajů o výskytu těchto látek ve vodách, kdy nelze sledovat pouze absolutní hodnoty o jejich výskytu, zdůraznilo ministerstvo.

Scroll to Top