Před rokem otevřelo jezero Most

blank

Až do hloubky 75 metrů se můžete ponořit v jezeře nedaleko Mostu na Ústecku. Plocha s čistší vodou, než je na Orlíku vznikla zatopením bývalé lokality Ležáky, kde se necelé století těžilo hnědé uhlí. Napouštění začalo v roce 2008 a trvalo čtyři roky.

Ležáky byly lokalitou s velkou zásobou hnědého uhlí. První důl zde vznikl před 120 lety a těžba trvala skoro 100 let. Jezero Most vzniklo zatopením celé oblasti, včetně rekultivace břehů za něj ministerstvo financí zaplatilo asi 2,5 miliard korun. Vodní plocha je větší než Máchovo jezero a maximální hloubka dosahuje 75 metrů.

S rozsáhlým zavodněním Mostecka počítá také nadgenerační rekultivační plán. Pro výrobu pitné vody slouží na Mostecku čtyři úpravny: Most-Velebudice, Bílý Potok, Meziboří a Janov. Pro úpravnu ve Velebudicích se využívají jako zdroje nádrže Nechranice a Přísečnice, pro úpravnu Bílý Potok je to přehrada Fláje a Bílý Potok, úpravna Meziboří je zásobována vodou z Flájí a úpravna Janov z vodárenské nádrže Janov. Z veřejné vodovodní sítě je zásobováno 97,5 % obyvatel Mostecka, u zbylých 2,5 % jde o pitnou vodu z lokálních zdrojů.

Scroll to Top