Připomínáme: Nechejte si zkontrolovat vodu v bazénech

blank

Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody. Tu zajistí jejich akreditovaná laboratoř. „Přes letní měsíce dostaly bazény jistě zabrat. Kontrola kvality vody tak není na škodu,“ řekl na konci srpna mluvčí Tomáš Mrázek.

Odběr vody z bazénů podle vodohospodářů podléhá přísným pravidlům. Například je nutné provést odběr vzorku maximálně 18 až 20 hodin před jeho předáním do laboratoře. Odebírající by také měl mít umyté ruce. Vzorek bazénové vody se odebírá z hloubky 15 centimetrů pod hladinou a minimálně třicet centimetrů od okraje bazénu, uvedli dále vodohospodáři. Vzorkovnice je možné si vyzvednout v laboratoři PVK v Dykově ulici 3 v pracovní dny od 7 do 15 hodin. Po předchozí telefonické domluvě je lze vyzvednout na recepci od pondělí do čtvrtka do 18 hodin, v pátek do 15 hodin.

Výsledky rozboru se zákazníci dozvědí do týdne, a to písemnou formou k vyzvednutí na recepci nebo poštou/e-mailem. Mikrobiologický a fyzikálně-chemický rozbor u soukromých bazénů přijde zákazníka na 500 korun, včetně 21 % DPH. Kontakt: Akreditovaná laboratoř PVK – Útvar kontroly kvality vody: Dykova 3, 101 00 Praha 10, tel: 221 501 106 nebo laborator@pvk.cz. Detailní pokyny k odběru a uchovávání vzorků vody z bazénu naleznete zde.

Kromě základních chemických ukazatelů, jako jsou hodnota pH nebo tvrdost vody doporučují odborníci sledovat i bakteriální znečištění, které by mohlo být příčinou nepříjemných kožních či zažívacích problémů. V případě vyšší tvrdosti vody také dochází k reakci s prostředky k dezinfekci vody a mohou se vysrážet některé kovy. To má za následek nejen tvorbu vodního kamene a povlaků na stěnách bazénů, ale třeba i nevzhlednou barvu vody.

Scroll to Top