Spáleniště: Krása krušnohorského rašeliniště

blank

Na vrcholové plošině Krušných hor mezi Horní Blatnou a Božím Darem v lokalitě Bludná vzniká z řady drobných toků rašeliniště Spáleniště Bílá Bystřice. Ta pak teče jihozápadním směrem přes Pernink a pod Abertamy v lokalit Pstruží se vlévá o Bystřice. O putování podél jejího toku jsme psali zde.
Samotné rašeliniště Spáleniště je určitě místem, které stojí za návštěvu. Atmosféra je zde především při východu, nebo naopak západu slunce velice působivá. K souboru rašelinných jezírek, vřesovišť a podmáčených luk nevede žádná turistická trasa. Dostanete se sem ale pohodlně z rozcestí Bludná, jen se místo červené turistické značky vedoucí k propadlině Červené jámy, Dolu Mauritius a dále na Hřebečnou vydáte po cestě vedoucí přes horskou louku k lesu.
Při pohybu v okolí podmáčených ploch je samozřejmě nezbytná opatrnost – především po déletrvajících deštích. Nicméně samotný terén návštěvníka od vstupu do samotného centra zajímavé lokality odradí.
Lokalita je cenná výskytem vzácných rostlinných druhů typických pro vřesovištní a vrchovištní prostředí. Lokalita jako součást komplexu s názvem Krušnohorské plató spadá do soustavy chráněných území Natura 2000.
Spáleniště jak je ostatně pro tento typ míst typické významnou zásobárnou vody, kterou dokáže na rozdíl od průmyslově obhospodařovaných lesních nebo zemědělských komplexů s vysokou efektivitou zadržet.
Krásný výhled na lokalitu se vám otevře také díky tomu, že na jejím okraji byl vybudovaný myslivecký posed, na který se dá bez problémů vylézt a mít celé Spáleniště jako na dlani.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top