Sp├íleni┼ít─Ť: Kr├ísa kru┼ínohorsk├ęho ra┼íelini┼ít─Ť

blank

Na vrcholov├ę plo┼íin─Ť Kru┼ín├Żch hor mezi Horn├ş Blatnou a Bo┼ż├şm Darem v┬álokalit─Ť Bludn├í vznik├í z┬á┼Öady drobn├Żch tok┼» ra┼íelini┼ít─Ť Sp├íleni┼ít─Ť B├şl├í Byst┼Öice. Ta pak te─Źe jihoz├ípadn├şm sm─Ťrem p┼Öes Pernink a pod Abertamy v┬álokalit Pstru┼ż├ş se vl├ęv├í o Byst┼Öice. O putov├ín├ş pod├ęl jej├şho toku jsme psali zde.
Samotn├ę ra┼íelini┼ít─Ť Sp├íleni┼ít─Ť je ur─Źit─Ť m├şstem, kter├ę stoj├ş za n├ív┼ít─Ťvu. Atmosf├ęra je zde p┼Öedev┼í├şm p┼Öi v├Żchodu, nebo naopak z├ípadu slunce velice p┼»sobiv├í. K┬ásouboru ra┼íelinn├Żch jez├şrek, v┼Öesovi┼í┼ą a podm├í─Źen├Żch luk nevede ┼ż├ídn├í turistick├í trasa. Dostanete se sem ale pohodln─Ť z┬ározcest├ş Bludn├í, jen se m├şsto ─Źerven├ę turistick├ę zna─Źky vedouc├ş k┬ápropadlin─Ť ─îerven├ę j├ímy, Dolu Mauritius a d├íle na H┼Öebe─Źnou vyd├íte po cest─Ť vedouc├ş p┼Öes horskou louku k┬álesu.
P┼Öi pohybu v┬áokol├ş podm├í─Źen├Żch ploch je samoz┼Öejm─Ť nezbytn├í opatrnost ÔÇô p┼Öedev┼í├şm po d├ęletrvaj├şc├şch de┼ít├şch. Nicm├ęn─Ť samotn├Ż ter├ęn n├ív┼ít─Ťvn├şka od vstupu do samotn├ęho centra zaj├şmav├ę lokality odrad├ş.
Lokalita je cenn├í v├Żskytem vz├ícn├Żch rostlinn├Żch druh┼» typick├Żch pro v┼Öesovi┼ítn├ş a vrchovi┼ítn├ş prost┼Öed├ş. Lokalita jako sou─Ź├íst komplexu s┬án├ízvem Kru┼ínohorsk├ę plat├│ spad├í do soustavy chr├ín─Ťn├Żch ├║zem├ş Natura 2000.
Sp├íleni┼ít─Ť jak je ostatn─Ť pro tento typ m├şst typick├ę v├Żznamnou z├ísob├írnou vody, kterou dok├í┼że na rozd├şl od pr┼»myslov─Ť obhospoda┼Öovan├Żch lesn├şch nebo zem─Ťd─Ťlsk├Żch komplex┼» s┬ávysokou efektivitou zadr┼żet.
Kr├ísn├Ż v├Żhled na lokalitu se v├ím otev┼Öe tak├ę d├şky tomu, ┼że na jej├şm okraji byl vybudovan├Ż mysliveck├Ż posed, na kter├Ż se d├í bez probl├ęm┼» vyl├ęzt a m├şt cel├ę Sp├íleni┼ít─Ť jako na dlani.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top